Podzielność uwagi - lepsza jednak u mężczyzn

spacer, nuttakit / www.freedigitalphotos.net

Odwieczna walka dwóch mitów na temat podzielności uwagi w zależności od płci rozstrzygnięta. W różnych częściach świata różnie się na tą kwestię patrzyło. Szwedzi postanowili rozprawić się z nią raz na zawsze i przeprowadzili badanie, którego wyniki zostały opublikowane na łamach Psychological Science.

Jak to jest z tą podzielnością uwagi. Lepsza u mężczyzn, czy u kobiet? W dniu 24 października z ust Timo Mantyla, profesora psychologii na Uniwersytecie Sztokcholmskim padła odpowiedź na to nurtujące pytanie. To mężczyźni są lepsi w wykonywaniu kilku czynności naraz.

Przeprowadzone przez grupę szwedzkich naukowców badanie objęło 160 osób w wieku od 20 do 43 lat. Polegało one na tym aby uczestnicy wypowiedzieli się w trzech różnych czasach i rytmach wskazywanych przez czasomierz. Jednocześnie wykonywali inne zadanie polegające na śledzeniu ciągu popularnych w Szwecji nazwisk i zareagowaniu na powtórzenie któregokolwiek z nich.

Mężczyźni w tych zadaniach wypadli zdecydowanie lepiej. Naukowcy zbadali jednocześnie wyniki kobiet i zestawili je z ich cyklami menstruacyjnymi. Ku zaskoczeniu naukowców okazało się, że najgorzej wypadły kobiety w okresie owulacji, a te w będące w czasie menstruacji miały wyniki porównywalne z tymi uzyskanymi przez mężczyzn.

Źródło: biomedical.pl

No ciekawe a amerykance

No ciekawe a amerykance stwierdzili ze to jednak kobiety są bardziej wielozadaniowe. I komu to wierzyć ? Osobiście uważam ze wszystko zależy od konkretnej osoby.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania