Poród wywołuje zespół stresu pourazowego u jednej trzeciej mam.

Mother and Child - freerangestock.com

Poród dla niektórych kobiet może być bardzo traumatyczny, zwłaszcza poród naturalny. Jedna trzecia kobiet, które dopiero co urodziły dziecko, przejawia zachowania związane z wystąpieniem zespołem stresu pourazowego – poinformowali badacze na łamach pisma "Israel Medical Association Journal".

Depresja poporodowa jest pojęciem znanym, jednak głębsza wiedza na ten temat już niestety nie. PTSD (zespół stresu pourazowego) jest najcięższą postacią stresu pourazowego. Występuje u osób, które przeżyły bardzo traumatyczne zdarzenie (wypadek, katastrofę lotniczą, atak terrorystyczny itp.). Ludzie u których długo się rozwija mają spory problem z powrotem do normalnego życia.

Spośród badanych kobiet, które niedawno urodziły dziecko, ok. 34 proc. miało pełnoobjawowy zespół stresu pourazowego (8 proc. miało prawie wszystkie objawy, 26 proc. częściowe). Przejawiało się to poprzez nagłe wspominanie porodu, niechęć do rozmowy o nim, niechęć do posiadania drugiego potomka, reakcje fizjologiczne (przyspieszona praca serca)

Spośród pań, które miały pełne bądź częściowe symptomy PTSD 80 proc. rodziło w sposób naturalny, podczas którego nie zastosowano u nich żadnej metody przeciwbólowej.

Chociaż nie wszyscy zgadzają się z zaliczeniem porodu do zdarzeń traumatycznych, nie pozostawia wątpliwości, że może wywołać takie same skutki psychologiczne. Bardzo ważna jest zatem identyfikacja kobiet, które są najbardziej narażone na PTSD i odpowiedni wywiad a także udzielenie im porad na temat możliwości łagodzenia bólu podczas porodu.

Źródło: PAP

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania