Praca nad prototypem sztucznej komory serca dla dzieci.

Kid - freerangestock.com

Prototyp w pełni wszczepialnego polskiego sztucznego serca dla dorosłych ma już być gotowy do wykorzystywania go w próbach na zwierzętach już pod koniec roku 2012, a na koniec tego roku naukowcy z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii zapowiadają iż rozpoczną pracę nad prototypem klinicznym sztucznej komory serca dla dzieci.

Zespół naukowców i lekarzy fundacji protez serca wciąż się powiększa. Powstają doskonalsze modele i nowe rozwiązania m.in. przekazany do klinicznych prób przenośny sterownik komór wspomagania serca, z którym to pacjent w teorii może opuścić szpital i w warunkach domowych czekać na możliwość przeszczepu. Dotychczasowe efekty programu Polskie Sztuczne Serce podsumowano w trakcie czwartkowej prasowej konferencji w Chorzowie. Naukowcy są dobrej myśli i czekają na zakończenie prac, które zakończa się całą gamą polskich protez serca – systemy pozaustrojowe, częściowo implantowalne i pompy wirowe. Rodzina tych protez jest już i będzie w sukcesywny sposób wprowadzana do klinik , koniec programu jest przewidziany na koniec 2012 roku. Od wielu lat naukowcy i lekarze w czterech polskich ośrodkach stosują pompy wspomagania serca typu Religa, które w szpitalnych warunkach pomagają pacjentom czekać na przeszczep lub tez zregenerować się sercu pacjentów. Jak poinformował na konferencji syn prof. Religii, dr Grzegorz Religa z Instytutu Kardiologii w Aninie, do tej pory zostało zastosowanych około pacjentów, najdłużej podtrzymywały życie chorego przez 400 dni. Jak zostało zaznaczone na konferencji – sztuczne serce stanowi przyszłość medycyny, bo mimo iż przeszczepy są w wielu przypadkach najlepszą metodą leczenia, to z racji ograniczonej liczby możliwych dawców dla wielu chorych jest niemożliwym.

Również chorzy po udanym przeszczepie mogą potrzebować w przyszłości innego dodatkowego wspomagania bo jednak średni czas życia po przeszczepie to 10 lat. Jak na razie ograniczeniem jest technologia, stosowana przy budowie protez serca, która na całe szczęście rozwija się szybko. Obecna technologia pozwala na pomoc starszym osobom w przedłużeniu życia o dodatkowe kilka lat. Niestety jeżeli chodzi o dzieci to jest za krótko, lecz wspomagające serce pompy wirowe wszczepiane do serca są przyszłością dla nich.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania