Profilaktyka przeciwodleżynowa. Opieka nad leżącym seniorem

Starsza kobieta w łóżku

Opieka nad osobą starszą leżącą, zarówno w rodzinie i bliskim otoczeniu, jak i zawodowa, bywa bardzo wdzięcznym, choć pełnym wyzwań zadaniem. Jednym z ważnych zadań stojących przed opiekunem jest profilaktyka powstawania odleżyn u podopiecznego. Podpowiadamy, co należy do codziennych obowiązków opiekunki seniora, który jest unieruchomiony.

Jak powstają odleżyny

Osobom zdrowym leżenie w łóżku kojarzy się zwykle z odpoczynkiem i relaksem, ale nie jest to naturalne ułożenie ciała dorosłego człowieka, ale opiekunowie osób unieruchomionych wiedzą, że wiąże się z licznymi zagrożeniami dla stanu zdrowia podopiecznego. W przypadku długotrwałego unieruchomienia ciała dochodzi do spadku napięcia mięśniowego, zaniku mięśni, ogólnego osłabienia, nasilenia osteoporozy, degeneracji układu krwionośnego i oddechowego. Ważnym problemem są także odleżyny – miejscowa martwica tkanek powstająca w wyniku miejscowego niedokrwienia, spowodowanego uciskiem na naczynia krwionośne lub ucisku połączonego z obcieraniem. Przy ich powstawaniu dużą rolę odgrywają siły uciskające i ścierające. W praktyce są to np. nieprawidłowo ułożone prześcieradło, nieodpowiedni materac, niewłaściwe podparcie chorego, zbyt długie ułożenie w jednej pozycji. Także stan samej skóry jest istotny – z tego powodu odleżyny częściej występują u unieruchomionych seniorów, których skóra jest cieńsza, bardziej wrażliwa i sucha. Najczęstsze (choć niejedyne) miejsca powstawania odleżyn to łokcie, pięty, biodra, kostki, część krzyżowa, barki, plecy, u kobiet – piersi.

Profilaktyka przeciwodleżynowa w opiece nad chorym

Profilaktyka przeciwodleżynowa to wszystkie te czynności, których celem jest nieopuszczenie do powstania odleżyn. Oto kilka rad, które powinno się stosować w codziennej opiece nad leżącym podopiecznym:
- o ile to możliwe, zachęcaj podopiecznego do ruchu;
- regularnie zmieniaj pozycję ciała podopiecznego przynajmniej co 1,5 do 2 godzin;
- przy zmianie pozycji stosuj łatwoślizgi lub płócienne prześcieradła;
- stosuj materace przeciwodleżynowe, poduszki przeciwodleżynowe i różne inne profesjonalne udogodnienia dedykowane profilaktyce odleżyn;
- obserwuj uważnie skórę osoby chorej, zwłaszcza tych okolic, które są narażone na powstawanie odleżyn, jeśli zauważysz na skórze zaczerwienienie świadczące o ryzyku powstania odleżyny, profilaktycznie zastosuj specjalistyczny opatrunek o postaci błony, który chroni skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak otarcia, ale również przed działaniem wilgoci;
- stosuj bieliznę pościelową z naturalnych tkanin;
- dbaj o czystość skóry i dokładne jej osuszenie po zabiegach pielęgnacyjnych;
- stosuj dobrze dobrane wyroby chłonne i środki higieniczne;
- właściwie pielęgnuj skórę leżącego podopiecznego w tak zwanych trzech krokach: 1 – starannie i delikatnie oczyszczaj skórę, 2 – regeneruj i aktywizuj, 3 – chroń skórę stosując specjalne kremy.
- obserwuj ogólny stan zdrowia chorego i dbaj o jego dobre samopoczucie.
Z pozoru proste działania wykonywane prawidłowo i systematycznie składają się na profilaktykę przeciwodleżynową w opiece nad chorym leżącym.

Jeśli nie stosowano profilaktyki przeciwodleżynowej…

Osoby unieruchomione, nieprzytomne, z zaburzeniami czucia są szczególnie narażone na powstawanie odleżyn. Bywa tak, że opiekunka przybywa do domu seniora, u którego nie stosowano profilaktyki odleżynowej lub robiono to nieprawidłowo. Jeśli tak jest, opiekun osób starszych zatrudniony przez Promedica24 zostanie o tym poinformowany. Jeżeli jednak zauważył niepokojące zmiany na skórze podopiecznego – powinien natychmiast to zgłosić. Odleżyn w żadnym razie nie można ignorować. Leczenie powinno się zacząć jak najwcześniej i odbywać pod opieką lekarza. Zwykle polega ono na stosowaniu nowoczesnych opatrunków dostosowanych przez specjalistę do konkretnego przypadku odleżyn i stanu chorego.

Obowiązki opiekunki seniora

Uwaga – zakres usług świadczonych przez opiekunkę określony jest w umowie i składa się na niego pomoc przy prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz opieka nad podopiecznym. Promedica24 poszukuje i przygotowuje do pracy opiekunki i opiekunów osób starszych na terenie Niemiec, a oferty pracy można znaleźć tu: https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech/. Obowiązki opiekunki seniora są ściśle określone. Ponadto ma ona nie tylko dostęp do szkolenia i materiałów pomocniczych, ale także na każdym kroku, w czasie trwania kontraktu, może liczyć na wsparcie firmy. Warto pamiętać również, że do jej obowiązków nie należy wykonywanie zastrzyków, skomplikowanych zabiegów opiekuńczo-pielęgnacyjnych ani żadnych zabiegów medycznych ingerujących w ciało podopiecznego. Te czynności należą do osób zatrudnionych jako pielęgniarki w lokalnych instytucjach medycznych. W razie wątpliwości – Promedica24 służy wsparciem i pomocą, bo profesjonalne podejście do szkolenia opiekunów należy do jej priorytetów.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania