Przed Alzheimerem uchroni nas zielona herbata?

Regularne picie zielonej herbaty ma ochronne działanie na mózg i zapobiega rozwijaniu się Alzheimera czy innych form demencji starczej – tak twierdzą naukowcy z Newcastle i Dundee, których ustalenia zamieszczone zostały w „Phytomedicine”.

Innym walorem herbaty, który został upowszechniony już w starożytnych Chinach, jest jej ochronne działanie przed chorobami nowotworowymi dzięki swoim właściwościom hamującym rozrastanie się komórek rakowych. Badania prowadzone przed specjalistów w Newcastle we współpracy ze szkockim instytutem badań nad uprawami zbóż z Dundee, miały na celu ustalenie czy zdrowotne właściwości zielonej herbaty, które zostały zauważone po jej świeżym zaparzeniu działają po jej przetrawieniu przez organizm. Wyniki badań okazały się pozytywne. Organizm przyswaja zieloną herbatę dzięki zawartym w jelicie enzymom. Chemiczne substancje jakie są wytwarzane w procesie trawienia są bardziej skuteczne przeciw czynnikom, które pobudzają rozwój choroby Alzheimera, niż napój w nieprzetrawionej formie.

Wcześniej prowadzone badania wykazały że zawarte w zielonej herbacie polifenole wiążą się z toksycznymi składnikami i chronią komórki mózgowe. Po ich wchłonięciu przez organizm polifenole rozkładają się wytwarzając mieszankę związków i to właśnie one były tematem testów specjalistów z Newcastle i Dundee. Wiele związków polifenoli ma działanie silnie przeciwutleniające i zmniejsza ryzyko wystąpienia różnego rodzaju schorzeń.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania