Przełomowe szwy pomogą w gojeniu się ran

nici freedigitalphotos.net

Magazyn Technology Review poinformował, że w USA powstały inteligentne szwy chirurgiczne, które ułatwiają gojenie się ran. Posiadają one czujniki, oraz nanodruty mikrogrzewcze, które umożliwiają ocenę temperatury rany.

Naukowcy z University of Illinois opracowali rozwiązanie, które pomoże w kontrolowaniu gojenia się ciężkich ran oraz miejsc objętych interwencją chirurgiczną. Pod kierownictwem prof. inżynierii materiałowej Johna Rogersa stworzyli nici bawełniane, które pokryto polimerową otoczką z wtopionymi ultra cienkimi mikroczujnikami, które monitorują stan i temperaturę rany bądź miejsca po operacji.

Dane z czujników można odczytać przez zbliżenie czytnika, który podłączony jest do laptopa za pomocą kabla USB. Po zbliżeniu czytnika, w komputerze (w specjalnie napisanej aplikacji) ukazuje się termo mapa rany z oznaczonymi miejscami o najwyższej temperaturze.

Nici składają się dwóch warstw. Pierwsza służy do opisanej wcześniej kontroli temperatury, druga natomiast może emitować niewielkie pole magnetyczne. Można dzięki temu rozgrzać lokalnie ranę, co ułatwia jej gojenie.

Badacze przeprowadzili testy na szczurach, które wykazały, że stosowanie tych nici może skrócić czas gojenia nawet o 20% nie dopuszczając do ich zakażenia.

Inteligentne nici stosuje się tak samo jak tradycyjne nici chirurgiczne.

Badacze chcieliby na ich podstawie stworzyć takie nici, które zawierałyby mikrokapsułki uwalniające w odpowiednim momencie leki oczyszczające ranę a także elektrody które poprzez działanie impulsami na określone miejsca – przyspieszałyby gojenie nawet rozległych obrażeń.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania