Przemoc w grach wideo zwiększa apetyt

Young Girl Browsing The Internet, Stuart Miles / www.freedigitalphotos.net

Czasopismo Social Psychological and Personality Science informuje, że gry wideo, w których jest bardzo dużo przemocy mogą sprawić, że nastolatkowie będą częściej oszukiwać i mieć bardziej nasilony apetyt, tym samym będą częściej sięgać po jedzenie.

Okazuje się, że takie gry nie tylko nasilają agresję i zmniejszają samokontrolę.

W badaniach uczestniczyło 172 uczniów włoskich szkół znajdujących się w przedziale wiekowym 13-19 lat. Uczestnicy grali przez 35 minut w gry, w których znajdowały się sceny przemocy lub w te, w których nie było przemocy (tzw. grupa kontrolna).

Przy komputerze stało naczynie, w którym znajdowało się 100 gramów czekoladowych cukierków. Uczniowie byli powiadomieni o tym, że zjedzenie dużej ilości słodyczy w krótkim czasie jest niezdrowe, ale mogą jeść do woli.

Wyniki obserwacji pokazały, że osoby grające w gry wideo ze scenami przemocy zjadały 3-krotnie więcej cukierków w porównaniu do osób z grupy kontrolnej.

Następnie, uczestnicy wzięli udział w krótkim teście logicznym. Za każdą poprawną odpowiedź należał się im kupon, dzięki któremu mogli wygrać nagrodę. Każdego nastolatka powiadomiono o ilości poprawnych odpowiedzi, których udzielił i poinformowano, aby wziął sobie z koperty odpowiednią ilość kuponów. Mimo, że badani nie byli w tym momencie pod obserwacją, po ilości kuponów w kopercie łatwo było ustalić, kto zabrał więcej niż mu się należało.

Wyniki z tego etapu badania pokazały, że osoby, które grały w gry ze scenami przemocy oszukiwały ponad 8-krotnie częściej, a kolejne eksperymenty wykazały, że były również bardziej skłonne do agresji.

Autor badań, Brad Bushman z Ohio State University (USA) uważa, że świat wirtualny przepełniony agresją ma duży wpływ na nastolatków, na ich skłonność do zachowań nieetycznych w danej sytuacji bez odczuwania winy.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania