Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta - czym się różnią wizyty u tych lekarzy?

Psychoterapia - zdjęcie partnera

Psycholog, psychoterapeuta i psychiatra zajmują się tą samą dziedziną życia, a więc ludzką psychiką. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to zawody tożsame i nie ze wszystkimi problemami można się udać do każdego z nich. Zawody te różnią się one kompetencjami, metodami diagnostyki, a także stosowanymi formami leczenia. Szukając pomocy, dobrze jest wiedzieć, do kogo należy się zgłosić.

  1. Nie czekaj! Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra w Katowicach
  2. Kim jest psycholog?
  3. Kim jest psychoterapeuta?
  4. Kiedy do psychiatry?

Nie czekaj! Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra w Katowicach

Osoby zmagające się z różnymi typami zaburzeń i problemów natury psychologicznej nie powinny nigdy w samotności mierzyć się z własnym problemami. Wparcie rodziny i najbliższych jest często bardzo ważne, natomiast w wielu przypadkach okazuje się niestety niewystarczające. Na szczęście istnieje dzisiaj szereg różnorodnych technik i sposobów leczenia, które pozwalają uporać się z problemami, których źródło tkwi w ludzkiej psychice. Jeszcze do niedawna zawody takie jak psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra nie cieszyły się zbyt dużym zaufaniem społecznym. Dzisiaj coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że profesjonalna pomoc (niekoniecznie związana z leczeniem farmakologicznym) pozwala rozprawić się z aktualnymi problemami i uniknąć ich rozwoju do wymiaru, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wiele osób nie radzi sobie ze stresem, z oczekiwaniami, w presją sukcesu, z medialnym wizerunkiem idealnego życia, ciała, rodziny. Problemy, które mogą wiązać się z tymi wszystkimi oczekiwaniami i ciężarem z nim związanym utrudniają normalne funkcjonowanie, a spojrzenie z dystansu i rozmowa z osobą, która pozwoli pacjentowi spojrzeć na życie z właściwej perspektywy, okazują się bezcenne. Nic więc dziwnego, że także w Katowicach psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów jest coraz więcej.

Kim jest psycholog?

Psycholog Katowice - takie pytanie bardzo często wpisują pacjenci do wyszukiwarki google. Pytanie jednak, czy właśnie psychologa szukają. Może lepiej zamienić wyszukiwaną frazę na "psychoterapeuta Katowice". Psycholog bowiem to osoba, która ukończyła studia magisterskie (II stopnia) na kierunku psychologia. Psycholog w swojej codziennej pracy koncentruje się przede wszystkim na dwóch typach działań. Jedną stanowią kompetencje i działania diagnostycze, drugą – udzielanie pomocy psychologicznej. Psychologia dostarcza bowiem wiedzy o zachowaniach i procesach psychicznych, właściwościach ludzkiej pamięci, sposobach myślenia, uczenia się i zapamiętywania, technikach walki ze stresem, zasadach postępowania w otoczeniu społecznym. 

Psycholog wydaje zaświadczenia i orzeczenia psychologiczne, natomiast (o czym koniecznie trzeba pamiętać) nie może stosować farmakoterapii; zajmuje się głównie problemami życia codziennego (trudne sytuacje w pracy, przygnębienie, apatia, relacje z partnerem, diagnoza typu osobowości).

 

 

Kim jest psychoterapeuta?

Dobry psychoterapeuta w Katowicach? Można go znaleźć dzięki opiniom w internecie, trzeba jednak pamiętać, że również on nie ma prawa - podobnie jak psycholog, do wypisywania leków. Psychoterapeuta może być psychologiem, choć nie musi. Warunkiem posługiwania się tytułem psychoterapeuty jest ukończenie studiów podyplomowych lub szkoły psychoterapii (szkolenia trwają 4 lata). Psychoterapeuta zajmuje się bowiem długoterminową (kilka spotkań, a czasem kilka lat) terapią, której celem jest zmiana w funkcjonowaniu pacjenta; jego działania dotyczą przede wszystkim depresji, zaburzeń odżywiania, zachowań obsesyjno-kompulsywnych, objawów psychosomatycznych, zaburzeń snu. Bardzo często współpracuje on z psychiatrą, szczególnie w przypadku silnych zaburzeń, które wymagają wdrożenia leczenia farmakologicznego. Najczęściej jednak pacjenci z problemami depresji, zaburzeń odżywiania lub snu, najpierw powinni udać się po pomoc do psychoterapeuty. 

Kiedy do psychiatry? 

Wizytę u psychiatry sugeruje często psycholog albo psychoterapeuta, pacjent jednak oczywiście może się do niego zgłosić również samodzielnie. Warto pamiętać, że spośród trzech wymienionych zawodów tyko psychiatra jest lekarzem - najpierw ukończył studia medyczne, a następnie zrobił specjalizację z psychiatrii. Dobrych lekarzy można szukać przez polecenie lub wpisując w wyszukiwarkę hasło "psychiatra Katowice". Coraz więcej osób w sieci dzieli się swoimi opiniami dotyczącymi także lekarzy tych wyjątkowych specjalizacji. Dzięki opinii innych można znaleźć prawdziwych specjalistów w swoich dziedzinach, natomiast trzeba zawsze pamiętać, że ma się do czynienia z subiektywną opinią, która nie musi się potem pokryć z wrażeniami nowego pacjenta. Po pomoc do psychiatry mogą się zwrócić przede wszystkim osoby z zaburzeniami osobowości (depresja, manie, schizofrenia). Psychiatra stosuje głównie leczenie farmakologiczne, które ma na celu ustabilizowanie pacjenta i wyciszenie niektórych objawów. Często zaleca on jednak (na konkretnym etapie) wdrożenie terapii. Wtedy też kieruje do psychoterapeuty. 

undefined

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania