Pyrantel, czyli krople i tabletki na owsiki i glisty bez recepty - działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Ból brzucha, kobieta

Owsica i glistnica to jedna z częstszych chorób okresu przedszkolnego i szkolnego. Powodują je owsiki należące do nicieni, robaków obłych. W aptece dostępny jest lek na owsiki i glisty, Pyrantelum tabletki i zawiesina. Dla skuteczności leczenia istotne jest stosowanie się do właściwego dawkowania. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o leku Pyrantelum tabletki, to zapraszamy do dalszego czytania!

Co to są owsiki, co powodują, jakie dają objawy?

Owsiki to pasożyty przewodu pokarmowego człowieka. Gdy dojdzie do zarażenia bytują one w jelicie grubym. Czy można zobaczyć je gołym okiem? Samice są większe od samców i dochodzą do długości ponad 1 cm, samce z kolei kilka milimetrów. Warto wiedzieć, że bardzo łatwo jest się nimi zarazić — najczęściej to efekt niewłaściwej higieny, rzadkie mycie rąk. Źródłem jajeczek owsika może być kontakt z ręcznikiem, pościelą lub produktami spożywczymi. Wśród charakterystycznych objawów wymienia się swędzenie okolic odbytu i krocza (najczęściej wieczorem lub w nocy). Czas tego świądu wynika z aktywności owsików. Inne objawy obejmują: spadek łaknienia, ból brzucha, łagodne biegunki, zmęczenie, stany zapalne okolic odbytu (na skutek drapania i drażnienia tych okolic).

Co to jest glista ludzka, co wywołuje oraz objawy

Glista ludzka to pasożyt przewodu pokarmowego, który zasiedla jelita. Pod względem rozmiarów może dochodzić do 40 cm. Do zarażenia dochodzi poprzez spożycie jaj glisty ludzkiej. Ich cykl rozwojowy jest nieco bardziej skomplikowany w porównaniu do owsików. Wśród objawów glistnicy wymienia się wzdęcia, bóle brzucha, ból gardła, nadpobudliwość, wymioty, zaparcia, uczucie zmęczenia, osłabienie organizmu, pokrzywka, świąd skóry. Ofiarami glistnicy możemy stać się spożywając brudne owoce i warzywa, na których powierzchni znajdują się jajeczka glisty ludzkiej.

Czym jest pyrantelum i kiedy się je stosuje?

Pyrantel to składnik leków m.in. na owsiki i inne pasożyty układu pokarmowego jak robaki obłe np. glisty ludzkie. Pyrantelum występuje w 2óch postaciach tj. pyrantelum tabletki i krople. Lek ten stosuje się w leczeniu chorób jak owsica czy glistnica. Warto pamiętać, że leków na robaki i owsiki nie stosuje się profilaktycznie, tylko w potwierdzonych przypadkach, gdzie istnieje logiczne uzasadnienie do jego zastosowania.

Działanie pyrantelu

Jak działa pyrantel, czyli lek na owsika bez recepty? To lek przeciwpasożytniczy, który poraża pasożyty. Jego działanie opiera się na współdziałaniu na receptor nikotynowy mięśni glisty czy owsika. W swój mechanizm ma wpisane również blokowanie esterazy cholinowej. Zaburzenie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego u robaków ułatwia ich wydalenie. Na jakie postacie działa Pyrantelum? Wykazuje aktywność wobec form dojrzałych i we wczesnym stadium. Istotne jest to, że większośc leków przeciwrobaczych nie działa na jajeczka.

Dawkowanie pyrantelu

W zależności od postaci leku (Pyrantelum tabletki czy krople) i masy ciała dziecka dawkowanie należy dokładnie sprawdzić w ulotce! W przypadku osób dorosłych pojedyncza dawka leku to 3-4 tabletki Pyrantelum czyli 750-1000 mg pyrantelu. Jeśli osoba dorosła miałaby dawkować krople, to dawka początkowa wynosi 20 ml zawiesiny o stężeniu 250 mg/5 mg. W leczeniu owsicy i innych chorób pasożytniczych istotne jest powtórzenie dawki po określonym okresie czasu, w przypadku owsików są to 3 tygodnie.

Skutki uboczne Pyrantelum tabletki

Lek jest słabo wchłaniany z przewodu pokarmowego, zatem nie powoduje zbyt wielu ogólnoustrojowych działań niepożądanych.

Niektóre skutki uboczne tego leku to m.in.: bezsenność/senność, zaburzenia słuchu, nudności, wymioty, skurcze żołądka, wzrost aktywności aminotransferaz. Pozostałe działania niepożądane zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania.

Pozostałe informacje o pyrantelum tabletki

  • Lek ten nie powinien być stosowany w przypadku uczulenia na którykolwiek z pozostałych składników tego leku (np. substancje pomocnicze), a także jeśli pacjent przyjmuje piperazynę czy choruje na miastenię.
  • W przypadku spożycia zbyt dużej dawki mogą wystąpić objawy przedawkowania, które obejmują: zaburzenia widzenia, zawroty głowy, dezorientację, pocenie się, osłabienie zmęczenie, nieregularne tętno.
  • Podanie tego leku powinno odbyć się po konsultacji z lekarzem. Po około 4 tygodniach od podania pierwszej dawki należy zrobić badanie kału na obecność jaj pasożytów jak owsiki i glista ludzka.

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania