Rehabilitacja narządu wzroku u dzieci i dorosłych – co warto wiedzieć?

Badanie u okulisty - zdjęcie partnera

Wiele wad wzroku można leczyć i rzeczywiście leczenie jest bardzo skuteczne. Jednak wbrew pozorom nie zawsze konieczna jest operacja, gdyż dobre rezultaty można też osiągnąć przy zastosowaniu rehabilitacji w formie ćwiczeń. Jak przebiega ona u dzieci, a jak u dorosłych?

Przygotowanie do leczenie poprzez rehabilitację

Nim dojdzie do samej rehabilitacji, konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań. Sam proces rozpoczyna się szczegółowym badaniem wraz z zapoznaniem się przez specjalistę z dokumentację medyczną. Kolejnym etapem jest ocena funkcjonalna widzenia, która obejmuje ocenę parametrów stopnia widzenia, w tym ostrość wzroku czy określenie pola widzenia. Bardzo ważne jest też określenie jak wygląda sprawność wzrokowa, czyli motoryka gałek ocznych. Dopiero po tym etapie następuje ustalenie planu rehabilitacji. Trzeba wiec określić, jakie korzyści można osiągnąć. Sam czas trwania rehabilitacji uzależniony jest od wady i trwa średnio 120 dni, podczas gdy jednorazowe ćwiczenia mogą trwać około 60 minut, choć w niektórych przypadkach trwają nawet 90 minut.

Im wcześniej, tym lepiej

Zasadniczo, tak jak w leczeniu wszelkich chorób, ważny jest czas, czyli im szybciej tym lepiej i tak samo sprawa wygląda w przypadku rehabilitacji oczu. Odpowiednio wcześnie podjęte działania mogą sprawić, że zamiast operacji, dziecko czeka rehabilitacja w formie ćwiczeń. Oczywiście ćwiczenia nie są łatwe dla dziecka i mogą wywoływać dyskomfort, ale efekty jakie można osiągnąć są spore. Przez cały proces prowadzi ortoptysta, który jednocześnie może zalecić ćwiczenia w domu. Pamiętajcie, że wymagana jest pełna regularność, zatem tak naprawdę trzeba stworzyć taki system ćwiczeń, aby dziecko odczuwało niechęć możliwie jak najrzadziej.

Vision therapy – trudne dobrego początki

Cóż, na samym początku rodzice muszą zaakceptować fakt, że ich dziecko ma jakąś formę dysfunkcji wzroku. Same dzieci nie są świadome wad, zatem już ćwiczenia mogą wywoływać u nich niechęć czy sprzeciw. Na pewno nie będzie łatwo i dla dzieci i dla rodziców, jednak regularność ćwiczeń i ich forma pozwoli osiągnąć dobre efekty. Każdy rodzic musi też wiedzieć, że dziecko może odmawiać i niechętnie będzie wykonywać ćwiczenia, stąd też wymagana jest maksymalna cierpliwość. Sam specjalista pomoże i nakieruje dziecko na odkrywanie funkcji wzorku. Z kolei rodzice powinni tworzyć sam schemat przyzwyczajeń do ćwiczeń, gdyż utworzenie swoistej rutyny może być bardzo dobre, szczególnie dla małych dzieci. Z czasem będą one przyzwyczajać się do ćwiczeń, co znacząco ułatwi pracę z nimi. Na szczęście ortoptysta dysponuje różnymi technikami, stąd forma ćwiczeń przy vision therapy może się okazać dobrą zabawą. Coraz częściej stosuje się choćby innowacyjne gogle VR, które dzieciaki traktują jako formę zabawy, a nie jako ćwiczenia, przez co prowadzenie rehabilitacji jest zdecydowanie łatwiejsze i nie nastręcza problemów. Ale potrzebny jest czas, jednak właściwie poprowadzona rehabilitacja może sprawić, że nie będzie konieczności operacji, tak często dzieje się w przypadku zeza. Warto też pamiętać, że podejście do dzieci i wsparcie rodziców ma duży wpływ na to, jak dzieci traktują terapię.

Rehabilitacji wzorku u osób dorosłych

Także rehabilitacja wzorku u osób dorosłych może przynosić dobre efekty, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że może nie być już tak skuteczna jak u dzieci. Tutaj także wymagana jest pełna współpraca i regularność. Często pacjenci zobligowani są także do wykonywania samodzielnie ćwiczeń w domu. Oczywiście po zakończeniu rehabilitacji niezbędne jest określenie samych rezultatów i tego należy dokonać tego nie później niż 6 miesięcy po ukończeniu takiej formy terapii. Zastosowanie właściwych metod, także terapeutycznych wykazuje dużą skuteczność, nawet u osób po 40 roku życia. Wykorzystuje się tutaj neuroplastyczność mózgu i pobudzanie fotoreceptorów siatkówki.

Zasadniczo rehabilitacja wzroku dzieci i dorosłych znacząco się nieróżni. Zawsze wykorzystuje się neuroplastyczność mózgu. Dobranie właściwych technik, regularność ćwiczeń i metodyka pracy sprawiają, że rezultaty mogą być bardzo duże. Jednak dużą rolę odgrywa zaangażowanie pacjenta. O ile w przypadku osób dorosłych nie ma z tym problemu, tak w przypadku dzieci niechęć bardzo często się pojawia.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania