Reumatoidalne zapalenie stawów związane z podwyższonym ryzykiem przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej

pregnant lady, imagerymajestic / www.freedigitalphotos.net

Według nowego badania opublikowanego na łamach czasopisma Arthritis & Rheumatology matki z reumatoidalnym zapaleniem stawów są bardziej narażone na przedwczesny poród i urodzenie dzieci o niższej masie urodzeniowej niż matki, które nie cierpią na tę przewlekłą chorobę.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą autoimmunologiczną, która powoduje ból, sztywność i zapalenie stawów - w tym najczęściej rąk, stóp i nadgarstków.

Najnowsze dane liczbowe z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (ang. Centers for Disease Control and Prevention - CDC) stwierdzają, że ponad 1,5 miliona Amerykanów cierpi na RZS i choroba występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Według zespołu badawczego, kierowanego przez Ane Rom ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze w Danii, wcześniejsze badania chorób reumatycznych powiązano z wieloma komplikacjami ciążowymi, takimi jak przedwczesny poród i niska masa urodzeniowa.

"Tylko kilka badań przeanalizowało wyniki ciąży konkretnie u matek ze zdiagnozowanym RZS" zauważają naukowcy "i niewiele wiadomo na temat znaczenia badań przedklinicznych RZS dla przebiegu ciąży."

Naukowcy w ostatnim badaniu odkryli, że w porównaniu z dziećmi urodzonymi przez matki, które nie cierpiały na RZS, dzieci urodzone przez matki z RZS 1.48 razy częściej przedwcześnie przychodziły na świat.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania