Rok urodzenia ma wpływ na genetyczne ryzyko otyłości

obese-man.jpg

Z najnowszych badań opublikowanych na łamach czasopisma Proceedings of National Academy of Sciences wynika, że rok, w którym urodziła się dana osoba może mieć wpływ na jej ryzyko otyłości.

Wcześniejsze badania powiązały wariant genu FTO z ryzykiem otyłości. Teraz naukowcy z Massachusetts General Hospital (MGH) Department of Psychiatry w nowym badaniu sugerują, że wpływ tego wariantu na ryzyko otyłości w dużej mierze zależy od roku urodzenia.

Naukowcy zauważyli, że większość badań dotyczących interakcji genów i środowiska naturalnego koncentruje się na różnicach istniejących między grupami ludzi urodzonych w trakcie danej przestrzeni lat. Zespół zrozumiał, że badania tych kohort demograficznych nie uwzględniają zmian środowiskowych zachodzących w czasie.

Zespół badawczy próbując zrozumieć, czy warunki środowiskowe doświadczane w różnych grupach wiekowych mogą mieć wpływ na oddziaływanie wariantu genu, przeanalizował dane z badania z Framingham Offspring Study, które przyglądało się młodym uczestnikom (dzieciom) w badaniu długoterminowym (dane zebrane z lat 1971-2008).

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania