Sekcja zwłok bez skalpela czyli Vitropsja.

n200743_016.jpg

Specjaliści z Wielkiej Brytanii opracowali nową metodę tzw. wirtualnej sekcji zwłok, dzięki której możliwe jest przeprowadzenie sekcji zwłok bez rozcinania ciała zmarłego – czytamy w „Journal of Legal Medicine”.

Zwłoki trzeba tylko prowadzić do wnętrza tomografu komputerowego, a po prze świetleniu promieniami rentgenowskimi uzyskiwany jest obraz wnętrza zmarłego i stanu jego narządów wewnętrznych, tkanek miękkich i kości. Technika autopsji pacjenta w taki sposób nie niszczy tkanek i jest dużo łatwiejsza do zaakceptowania przez rodzinę zmarłego. W opracowanej przez zespół z East Midlands Forensic Pathology Unit University of Leicester metodzie należy wykonać tylko małe nacięcie na szyi zmarłego, gdyż jest niezbędne do wprowadzenia tedy do naczyń cewnika, podobnego do takiego jaki używany jest do poszerzania zarośniętych blaszkami miażdżycowymi tętnicami wieńcowymi. Użycie cewnika jest niezbędne do zbadani czy przypadkiem przyczyną śmierci nie był np. zawał serca. Jak na razie do takiej diagnozy tomografia komputerowa jest niewystarczająca. Naukowcy są zdania i nowa metoda wirtualnej autopsji jest na tyle skuteczna iż umożliwia wykrycie 80% przyczyn zgonu. Do tej pory metoda została wypróbowana na 33 zwłokach, lecz jeszcze w tym roku ma być taki sposób przeprowadzonych 200 sekcji zwłok. Vitropsja jest bezinwazyjną metodą sekcji zwłok i ma również tę zaletę iż wyniki badania sa od razu zapisywane na dysku komputera gdzie można je przechowywać jak tylko długo jest to potrzebne. Metoda ta znakomicie nadaje się do badania rozkawałkowanych ciał ofiar wypadków, gdyż można zeskanować poszczególne fragmenty ciała a później już na komputerze do siebie je dopasować w 1 wirtualne ciało. Wtedy jest o wiele łatwiejsze ustalenie śmierci z powodu morderstwa.

Vitropsja w sposób precyzyjny pokazuje jak wyglądają rany wewnętrzne, krwotoki i zlania oraz zniszczenia spowodowane przez pociski. Pozwala ona na sprawniejsze przeprowadzanie pełnych oględzin zwłok.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania