Skutki nadmiernego opalania się - jak złagodzić skutki opalania

Nadmierne opalanie - zdjęcie partnera

Wakacje to czas błogiego odpoczynku przede wszystkim na plaży. Co zrobić, by opalanie było bezpieczne dla naszej skóry? Przede wszystkim zachować umiar i rozważnie podejść do sprawy, czyli stosować dobrej jakości kremy z filtrem, nosić ochronną odzież, chronić znamiona barwnikowe. A jeśli już przydarzy się przykre oparzenie słoneczne, zastosować środki łagodzące i przyspieszające regenerację naskórka.

Nadmierne opalanie jest szkodliwe dla skóry –  o tym wiedzą wszyscy. Ale już nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że umiarkowane wystawianie się na słońce jest bardzo potrzebne ludzkiemu organizmowi. Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do produkcji witamy D, zwanej witaminą słońca. Jej niedobór jest powszechny w naszej strefie klimatycznej i powoduje problemy z układem odpornościowym, kostnym, mięśniowym, nerwowym, rozrodczym i krwionośnym. Utrzymywanie jej odpowiedniego poziomu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka oraz cukrzycę. Niedawno naukowcy odkryli, że dzięki przebywaniu na słońcu organizm wytwarza większą ilość tlenku azotu, który to rozszerzając naczynia krwionośne, obniża ciśnienie krwi. Samo opalanie zatem nie jest złe, a wręcz przeciwnie, jego unikanie może być tak samo szkodliwe dla zdrowia jak przedawkowanie słońca. Oczywiście w opalaniu należy zachować umiar, gdyż poparzenia słoneczne mogą powodować raka skóry oraz przedwczesne starzenie. Kluczem do zachowania zdrowia jest bezpieczne korzystanie z dobrodziejstw słońca.

Przede wszystkim rozwaga

Najskuteczniejszą ochroną przed skutkami nadmiernego opalania jest rozwaga i zachowanie umiaru. Bezpieczne opalanie polega na unikaniu zbyt długiej ekspozycji, a tym bardziej w godzinach okołopołudniowych, gdy promieniowanie jest najsilniejsze. Zawsze podczas opalania powinno się stosować kremy z filtrem, zakładać odpowiednią odzież ochronną i szczególną uwagę zwracać na swoje znamiona barwnikowe.

Odzież ochronna

Bardzo ważną sprawą jest ochrona poprzez odpowiednio dobrane ubranie. Przed nadmiernym promieniowaniem świetnie chronią przewiewne ubrania z czystej bawełny lub lnu w jasnych kolorach, gdyż odbijają promienie słoneczne, natomiast ciemne przyciągają. Odzież taka powinna zakrywać ręce i nogi. Najistotniejsza jest jednak ochrona głowy przed słońcem. Przydatne okazują się kapelusze z szerokim rondem, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów.

Kremy z filtrem

Zawsze gdy mamy w planach opalanie albo dłuższe przebywanie na słońcu, pamiętajmy o zabraniu ze sobą kremu z filtrem. Kremy te chronią zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Skrót SPF oznacza zabezpieczenie przed UVB i jest wyrażony liczbą, która informuje o tym, ile razy dłużej można bezpiecznie przebywać na słońcu w porównaniu do czasu przebywania bez żadnej ochrony. Skrót PPD lub IPD mówi o ochronie przed UVA. Należy jednak zwracać uwagę nie tylko na wysokość filtru, ale przede wszystkim na jego rodzaj. Filtry dzieli się na chemiczne i mineralne. Te pierwsze pochłaniają promienie ultrafioletowe, zmieniając je w ciepło. Z kolei mineralne tworzą barierę odbijającą promienie. Filtry chemiczne uważa się za gorsze, gdyż często nie są fotostabilne, czyli szybko rozkładają się, a poza tym powodują podrażnienia. Zatem dla alergików, osób o wrażliwej skórze oraz małych dzieci poleca się filtry mineralne. Informacje o preparatach na oparzenia słoneczne znajdziesz na https://www.gdziepolek.pl/tematy/wakacyjna-apteczka-jakie-leki-zabrac-na-urlop. Informacje o opalaniu to tylko jeden z punktów dotyczący wakacyjnej apteczki.

Uwaga na znamiona!

Gdy jesteśmy na plaży, warto zatroszczyć się o swoje znamiona barwnikowe powszechnie nazywane pieprzykami. To właśnie w obrębie takich znamion najczęściej rozwija się czerniak. Osoby, które mają na ciele wiele znamion są szczególnie narażone na zachorowanie. Powinny używać kremów z bardzo wysokim faktorem 50+, czyli tzw. blokerem. Natomiast osoby, które mają nieliczne pieprzyki powinny używać takich kremów miejscowo.

A co gdy już doznamy oparzenia słonecznego?

Jeśli nie zabezpieczymy się odpowiednio przed słońcem i zdarzy się nam oparzenie, to należy zastosować środki, które ukoją skórę i pozwolą jej szybciej się zregenerować. Bardzo popularny jest panthenol w sprayu lub piance, który łagodzi, nawilża i chłodzi. Warto także sięgnąć po sprawdzone naturalne środki takie jak sok z liści aloesu, który dzięki enzymom przyspieszającym regenerację naskórka, saponinie o działaniu ściągającym i aloektynie działającej przeciwzapalnie szybko usunie skutki nadmiernego opalania. Inne znane od wieków środki to kefir, maślanka i zsiadłe mleko, które dzięki zawartości białka i witamin A, D i E mają świetne właściwości regenerujące. Do naturalnych metod łagodzenia oparzeń zaliczyć można także smarowanie miodem przyspieszającym gojenie, okłady z ogórka, soku ze świeżych ziemniaków, kąpiel z dodatkiem mąki owsianej czy okłady z roztworu octu działającego podobnie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Wybierając się na wakacje, warto zatem włożyć do walizki nie tylko kremy z filtrem, ale także preparaty łagodzące oparzenia takie jak panthenol i żel z wyciągiem z aloesu czy miód. Inne naturalne środki można kupić na miejscu.

Opalanie na słońcu może być zdrowe, przyjemne i bezpieczne dla naszej skóry pod warunkiem, że podejdziemy do niego z rozwagą i umiarem.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania