Słuch doskonały może być wyjaśniony obecnością połączenia między dwoma obszarami mózgu

słuch.jpg

Słuch absolutny, słuch doskonały jest możliwością natychmiastowej identyfikacji lub śpiewania tonów bez dźwięku wzorcowego. Taka umiejętność jest stosunkowo rzadka w populacji ogólnej, ale jest bardziej powszechna wśród profesjonalnych muzyków. Beethoven, Mozart i Nat King Cole podobno posiadali słuch doskonały. Ale co dzieje się w mózgu, że sprawia on, że niektórzy ludzie posiadają ten wspaniały talent?

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Zurychu w Szwajcarii mogą rzucać światło na tę kwestię.

Zespół badawczy kierowany przez prof Lutz Jancke z Department of Neuropsychology odkrył, że słuch absolutny może wynikać z funkcjonalnego związku pomiędzy dwoma obszarami mózgu: kory słuchowej i grzbietowego płata czołowego.

Badacze opublikowali wyniki badania na łamach czasopisma The Journal of Neuroscience.

Prof. Jancke wraz ze swoim zespołem mówi, że poprzednie badania przedstawiały 2 teorie dotyczące przyczyny, która stoi za posiadaniem słuchu doskonałego.

Po pierwsze, istnieje idea, która mówi, że osoby z takimi umiejętnościami na wczesnym etapie obróbki dźwięku kategoryzują nuty. Oznacza to, że są one w stanie przetwarzać dźwięki w taki sam sposób, jak przetwarzają dźwięki mowy i przyporządkowują je do poszczególnych kategorii. Zgodnie z tą teorią, uważa się, że u osób z doskonałym słuchem, tony muzyczne są wstępnie przetwarzane w pierwszorzędowej i drugorzędowej korze ich mózgu.

Inne badanie sugeruje, że osoby ze słuchem absolutnym przetwarzają dźwięki muzyczne w późniejszym życiu, podświadomie łącząc każdy muzyczny ton w pamięci.

Proces ten, zdaniem prof Jancke i jego zespołu występuje głównie w górnym płacie czołowym grzbietowej kory czołowej mózgu.

"W związku z tym, obie teorie niosą ze sobą zupełnie różne oświadczenia dotyczące momentu i anatomicznej lokalizacji specjalnej obróbki i nie ma dowodów na poparcie obu teorii" twierdzi Jancke.

Mając to na uwadze, zespół postanowił lepiej zrozumieć mechanizmy neurologiczne posiadania słuchu absolutnego.

Zespół odkrył u osób posiadających słuch doskonały istnienie silnej synchronizacji pomiędzy 2 obszarami mózgu: lewą korą słuchową (ARC), odpowiedzialną za funkcje percepcji i lewą grzbietowo-boczną korą przedczołową (DLPFC), odpowiedzialną za późno funkcje pamięci.

Naukowcy wykorzystali elektroencefalografię (EEG) do analizy aktywności mózgu grupy muzyków, z pośród których, niektórzy posiadali słuch absolutny.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania