Smog i jego negatywny wpływ na zdrowie dzieci- co wykazały badania kliniczne

Dziecko z chusteczką - zdjęcie partnera

Szacunkowe dane wskazują, że aż 92% polaków oddycha powietrzem z zanieczyszczeniami. Czujniki znajdują się obecnie zarówno w większych, jak i w mniejszych miastach i wyraźnie widać, że problem jest coraz większy, mimo iż już jest bardzo źle. Smok pojawia się jesienią, gdy spada temperatura za oknem i uruchamiamy urządzenia grzewcze. W wielu miejscach notuje się pomiary, które przekraczają normy nawet o 300% w odniesieniu do bezpiecznych wartości. Niepokoić może fakt, że w naszym kraju nadal wiele osób uważa, że walka ze smogiem jest przesadą i że nie powinno się dążyć do mniejszej emisji zanieczyszczeń. Jednak działanie smogu na organizm nie jest jawne, a wyjątkowo zagrożone jego szkodliwym działaniem są dzieci.

Czy smog negatywnie wpływa na dzieci?

W raportach Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska smog znajduje się już na 5 miejscu pośród głównych środowiskowych zagrożeń dla naszego zdrowia. Możemy więc mieć uzasadnione obawy, gdyż w Polsce jakość powietrza ocenia się jako najgorszą na terenie Europy. Pośród stwierdzanych zanieczyszczeń dominują pyły PM10 oraz PM2,5. Występują w nich substancje toksyczne co jest dużym zagrożeniem.

W przeważającej ilości pochodzą z przemysłu, jednak mogą być również emitowane przez domowe urządzenia grzewcze, oraz w zdecydowanie mniejszym stopniu przez ruch uliczny. Smog jest bardzo ważnym i wciąż aktualnym tematem, gdyż naukowcy i lekarze nieustannie wyszukują nowe powiązania pomiędzy zanieczyszczeniami a diagnozowanymi chorobami układu oddechowego, ale również krwionośnego, odpornościowego czy nerwowego. Na takie zmiany chorobowe wywołane przez zanieczyszczenia w szczególności narażone są dzieci.

Badania wpływu zanieczyszczeń na dzieci

Przeprowadzono pierwsze ogólnopolskie badania, które miały sprawdzić powiązania pomiędzy pyłami zawieszonymi PM10 oraz PM2,5 a pojawianiem się dolegliwości górnych dróg oddechowych u dzieci w przedziale wiekowym od 3 do 12 lat. Wyniki ujawniły, że częściach kraju, gdzie ilość toksycznych pyłów jest na najwyższym poziomie, u dzieci zdecydowanie częściej występuje kaszel, katar, jak również objawy alergii wziewnej. Udowodniono, ze na 100 kaszlących dzieci, aż u 15 był on spowodowany przez smog.

Za niepokojący powinno się uznać również fakt, że w miejscach gdzie smog jest na najwyższym poziomie ilość dzieci chorujących na astmę jest nawet 4 krotnie wyższa niżeli w innych częściach kraju. Okazuje się, że często ani rodzice ani lekarze nie zdają sobie sprawy, że kaszel u dziecka spowodowany jest przez zanieczyszczenia w powietrzu. Jest ono leczone na przeziębienie, na astmę i na inne dolegliwości.

Nawet jeśli toksyczne pyły występują w większych stężeniach, to powodowane przez nie objawy w naszych organizmach nie są widoczne od razu. Pyły zawieszone działają bardzo cicho. Oprócz tego pojawiają się błędy diagnostyczne. Wdychane do organizmu toksyczne cząstki PM2,5 dają takie objawy, że myli się je z przeziębieniem lub grypą.

Zanieczyszczenia powietrza w Polsce a choroby

Niestety poziom tych groźnych zanieczyszczeń w powietrzu w Polsce od lat uznawany jest a najwyższy w Europie. W związku z tym jesteśmy silnie narażeni na oddychanie skażonym powietrzem, ale również ponosimy poważne skutki zdrowotne z tym związane. Zauważalny jest chociażby wysoki poziom zapadalności na choroby układu oddechowego, sercowo naczyniowego, ale także na choroby alergiczne oraz nowotwory. Zdaniem specjalistów występujący obecnie poziom zanieczyszczeń w powietrzu istotnie przyczynia się w znaczącym stopniu do zwiększenia przedwczesnej umieralności.

Przeprowadzone badania mogą stanowić ostrzeżenie w kontekście zdrowia naszych dzieci w przyszłości. Są one silnie narażone na ekspozycje na zanieczyszczone powietrze. Niezbędne jest w oparciu o uzyskane wyniki pilne wdrożenie systemów, które umożliwią poprawę obecnego stanu rzeczy.

Jak można chronić siebie oraz dziecko przed szkodliwym działaniem smogu?

Przynajmniej w niewielkim stopniu jesteśmy w stanie działać profilaktycznie. Najważniejsze będzie tu możliwie jak największe ograniczenie kontaktu ze złym powietrzem. Umożliwiają nam to nowoczesne technologie – urządzenia zapewniają nam czyste powietrze w domach, szkołach, przedszkolach czy innych budynkach. Specjalne oczyszczacze powietrza są rozwiązaniem godnym uwagi, szczególnie w miastach, gdzie poziom szkodliwych składników w otoczeniu jest wysoki. Możemy znacząco zmniejszyć poziom przenikania pyłów zawieszonych i smogu do naszych pomieszczeń.

Warto zainteresować się jakością powietrza w naszej okolicy i dokładnie przemyśleć kwestię wychodzenia z domu. Powinniśmy wychodzić w określonych godzinach. Nad wychodzeniem z domu powinny się zastanowić przede wszystkim osoby starsze oraz dzieci, szczególnie jeśli chorują na: astmę lub chorobę niedokrwienną serca. W takiej sytuacji niewskazane jest również otwieranie okien, a niezbędne będzie urządzenie oczyszczające powietrze, sprawnie działające z czystym filtrem.

Poprawa jakości powietrza

Tak naprawdę na co dzień wszyscy przyczyniamy się do jego jakości i możemy działać drobnymi ruchami, aby było lepiej. Wszystko uzależnione jest od decyzji, jakie podejmujemy każdego dnia. Sprawdźmy czy instalacja grzewcza w naszym domu jest w pełni sprawna, nie używajmy najgorszej jakości węgla, nie spalajmy śmieci i zrezygnujmy z przemieszczania się samochodem. Niestety smog nie zniknie od razu, z dnia na dzień. Konieczne są długofalowe i konsekwentne działania, które przyniosą z czasem oczekiwane rezultaty. Cieszyć może fakt, że coraz więcej osób zaczyna zwracać szczególną uwagę na dostęp do świeżego powietrza.

Smog może być również jednym z wyjaśnień tego, że wzrosła ilość chorób o podłożu alergicznym. Chcemy chronić nasze dzieci, jednak w pierwszej kolejności sami powinniśmy dowiedzieć się co jeszcze możemy zrobić dla czystego powietrza, działać i uczyć takich zachowań nasze dzieci. Tylko dzięki wiedzy i systematycznemu postępowaniu możemy liczyć na poprawę powietrza w Polsce, jak również na poprawę stanu zdrowia Polaków.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania