Smog i jego wpływ na zdrowie - czy spacery z dzieckiem będą bezpieczne

Dziecko w czapce

Smog to coraz większy problem, pojawiający się powszechnie szczególnie w większych miastach. Docierają do nas coraz liczniejsze doniesienia dotyczące właśnie zanieczyszczeń w powietrzu. W opiniach lekarzy oraz naukowców próżno szukać jakichkolwiek wątpliwości – smog jest niebezpieczny dla naszego zdrowia i może powodować wiele poważnych schorzeń. Szczególne powodu do niepokoju mają rodzice małych dzieci, gdyż dla ich dróg oddechowych smog może okazać się bardzo groźny. Czy w takim razie powinniśmy sprawdzać poziom czystości powietrza i wychodzić z dzieckiem na spacer jedynie gdy poziom zanieczyszczeń będzie niski? A może trzeba unikać spacerów? Skąd wiedzieć czy u dziecka wystąpiła zwykła infekcja górnych dróg oddechowych, czy też doszło do ich podrażnienia na skutek kontaktu z zanieczyszczeniami?

Do jakich chorób może doprowadzić smog?

W smogu najniebezpieczniejsze dla naszych dróg oddechowych są cząsteczki P.M 2,5. W wielu badaniach w sposób całkowicie jednoznaczny potwierdzono występowanie silnej zależności pomiędzy tymi cząsteczkami a śmiertelnością. Pacjenci borykający się z chorobami układu oddechowego są znaczącą grupą pośród tych nieprzypadkowych zgonów, które wywołują właśnie zanieczyszczenia powietrza. W wyniku tych drobnych cząsteczek może rozwijać się astma, zapalenia w obrębie dróg oddechowych, może dochodzić do zaburzeń w pracy płuc a nawet schorzeń o podłożu nowotworowym. W jednym z badań, jakie zostało przeprowadzone wykazano, że zanieczyszczenia powietrza obecne w smogu mogą powodować uszkodzenia, utratę lub tez wystąpienie dysfunkcji rzęsek tchawicy, w konsekwencji dochodzi do infekcji i upośledzenia mechanizmów obrony immunologicznej organizmu. W ten sposób pojawiają się wtórne infekcje górnych oraz dolnych dróg oddechowych.

Kiedy jesteśmy najsilniej narażeni na szkodliwe działanie smogu?

W całą pewnością w grupie ryzyka należy wymienić przede wszystkim wszystkie osoby, które wykonują swoją pracę każdego dnia na zewnątrz. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również osoby starsze, w wieku podeszłym, borykające się z problemami sercowo-płucnymi. Jednak pogorszenie stanu zdrowia jest również wysoce prawdopodobne u pacjentów z astmą, czy tęż niewydolnością układu naczyniowego w mózgu. Smog to również niebezpieczeństwo dla dzieci, niezależnie od ich wieku.

Czy zimą można wychodzić z dzieckiem na spacer, jeśli w powietrzu unosi się smog?

W pochodzącej z ostatnich lat literaturze naukowej można zaobserwować silne zainteresowanie tym, jakie skutki zdrowotne może powodować smog u dzieci. W roku 2004 Komisja Zdrowia Środowiskowego Amerykańskiej Akademii Pediatrii wydała polityczne oświadczenie udowadniające związek pomiędzy zanieczyszczeniami w otaczającym nas powietrzu, a zdrowiem dzieci.

Mamy całkowitą pewność, że dzieci są zdecydowanie silniej narażone na niekorzystne oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza na organizm z uwagi na wyższy poziom wentylacji w minutach. Mają one również niedojrzały układ odpornościowy, są bardziej ruchliwe i zdecydowanie więcej czasu niżeli dorośli spędzają na świeżym powietrzu.

W licznych prowadzonych badaniach epidemiologicznych udowodniono związek pomiędzy pomiędzy dużym narażeniem na kontakt z zanieczyszczeniami powietrza a występowaniem niektórych schorzeń, ale również śmiertelnością pośród dzieci.

Kryteria zanieczyszczeń powietrza złożone są z sześciu głównych zanieczyszczeń powietrza, które reguluje się pod względem ich potencjału wywoływania szkodliwych oddziaływań na nasze zdrowie, są to: ozon(O3), płyn zawieszony (PM), dwutlenek azotu (NO2), dwutlenek siarki (SO2) oraz tlenek węgla i ołów.

Jeśli weźmiemy pod uwagę te dane i zagrożenia płynące z zanieczyszczeń powietrza, to z całą pewnością konieczne jest chronienie dzieci przed wdychaniem smogu i przy jego wysokich parametrów unikać wychodzenia na dwór i spacerów.

Ochrona dróg oddechowych poza domem, czy warto wyposażyć się w maski antysmogowe?

Do tej pory nie znaleziono nic skuteczniejszego od masek smogowych. Wybór tych wysokiej jakości sprawia, że jesteśmy w stanie skutecznie zabezpieczyć siebie i nasze dzieci przed wnikaniem szkodliwych cząsteczek PM2,5. Oprócz tego jako rodzaj profilaktyki należy pilnować podawania dziecku składników diety, które są bogate w witaminę C. Całkowite bezpieczeństwo nie czeka na nas jednak również w naszych domach, najlepiej wprowadzić wysokiej jakości filtry, takie jak HEPA, jak również hodować rośliny, które przyczyniają się do oczyszczania powietrza.

Jak odróżnić infekcję dróg oddechowych od ich podrażnienia w wyniku kontaktu ze smogiem?

Jeśli u dziecka pojawiają się problemy z oddychaniem, kaszel i wzrost męczliwości to może to świadczyć o sezonowej alergii, infekcji, jak i reakcji na kontakt ze smogiem. Jeśli właśnie takie objawy pojawiają się u naszego dziecka powinniśmy zwrócić uwagę czy ich wystąpienie lub nasilenie ma związek z wychodzeniem na zewnątrz. W przypadku alergii zwykle pojawiają się dodatkowe symptomy w obrębie skóry lub przewodem pokarmowym. W przypadku, gdy w rodzinie pojawiały się schorzenia alergiczne, to w większości przypadków dolegliwości ze strony układu oddechowego oznaczają właśnie alergię.

Zanieczyszczenia powietrza

W kwestii zanieczyszczeń powietrza najbezpieczniejsi są mieszkańcy północnej Polski. Wiatr nad morzem skutecznie je rozpędza. Najwięcej mówi się o wysokim poziomie smogu w Krakowie i próbach poradzenia sobie z nim zarówno miejscowej ludności, jak i władz. Z pewnością możemy zrobić wiele, aby ograniczyć zanieczyszczenia powietrza, jakie nas otaczają, a tym samym oszczędzić sobie i swoim bliskim cierpienia i dotkliwych chorób. Pojawia się jednak pytanie czy chcemy i potrafimy. Jeśli zdrowie jest dla nas ważne to z pewnością powinniśmy się o nie właściwie zatroszczyć. Chrońmy przede wszystkim nasze dzieci, które są zdecydowanie bardziej narażone na maleńkie cząsteczki, które uszkadzają ich układ oddechowy. Dzieci oddychają szybciej i więcej czasu spędzają na dworze. Zadbajmy, aby nie wychodziły, gdy poziom zanieczyszczeń jest nadmiernie wysoki i zapewnijmy im ochronę w postaci wysokiej jakości masek antysmogowych.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania