Spaliny zmniejszają wydolność płuc dzieci

ulica samochody freedigitalphotos.net

Nowe badania przeprowadzone przez Szwedzkich naukowców pokazują, że wdychanie zanieczyszczeń powstających w ruchu ulicznym, wiąże się z obniżeniem wydolności układu oddechowego u dzieci w wieku poniżej 8 lat. Dotyczy to w szczególności chłopców i alergików.

Badanie objęło ponad 1,9 tys. dzieci, które obserwowano od narodzin do 8 roku życia, m.in. poprzez pomiary immunoglobulin E, oraz spirometrię. Przez modele dyspersji i symulację rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w atmosferze oszacowano koncentrację zanieczyszczeń. Na podstawie uzyskanych wyników sprawdzono w jaki sposób zanieczyszczone powietrze, pochodzące z ruchu ulicznego, wpływa na zdrowie dzieci.

Najbardziej negatywny wpływ spalin odczuwały dzieci w pierwszym roku życia, które cierpiały na alergie, chłopcy i chorzy na astmę. Po pierwszym roku życia narażenie na wdychanie zanieczyszczeń zdawało się mieć już mniejszy wpływ na występujące później dysfunkcje układu oddechowego.

Badacz Goeran Pershagen z Instytutu Karolinska w Sztokholmie powiedział, że narażenie dzieci (w szczególności chłopcy i alergicy) na wdychanie spalin w wieku niemowlęcym wiązało się ze zmniejszoną wydolnością płuc w wieku 8 lat.

Badania zostały opisane ze szczegółami w magazynie American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

http://tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania