Specjaliści mówią o astmie - niezbędna jest edukacja i profilaktyka.

pluca(1).jpg

Dwudniowa konferencja "Prewencja i kontrola astmy i alergii u dzieci z punktu widzenia zdrowia publicznego: pilna potrzeba zniesienia różnic" w dniach 21-22 września odbywa się na WUM. Została ona zorganizowana w ramach polskiej prezydencji w UE.

Wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk przypominał na konferencji iż walka i profilaktyka astmy i alergii są jednym z priorytetów polskiej prezydencji. Astma i alergie dotykają od 10 do 30 procent populacji. Konieczne jest wprowadzenie odpowiednich programów edukacyjnych i promocja odpowiednich zdrowych nawyków - wypowiadał się wiceminister. Jean Bousquet będący ekspertem WHO zaznaczał iż jedno na troje dzieci choruje na którąś z tych chorób. Nasz kraj jest pierwszym który dostrzegł problem i czynnie bierze udział w jego rozwiązaniu - dodał specjalista WHO. Zaznaczył dodatkowo iż terapia astmy i alergii u dzieci jest bardzo drogim przedsięwzięciem gdyż osoby takie nie przestają chorować z wiekiem - choroby pozostają na całe życie dlatego tak ważna jest profilaktyka tych schorzeń. Z zaprezentowanych na konferencji danych wynika iż choroby przewlekłe dróg oddechowych są chorobami ponad miliarda ludzi na świecie a czego 600 mln choruje na zapalenia alergiczne błony śluzowej nosa. w Europie 130 mln osób cierpi na alergię górnych dróg oddechowych a 30 mln na astmę.

Specjaliści przewidują iż w najbliższych latach populacja alergików zrówna się z populacją osób nie chorujących na alergię, zdrowych. Problem dotyczy głównie dzieci i młodzież których uczulenia i alergie nabyte we wczesnym wieku pozostają na całe życie. Jak pokazują badania, nieżyt nosa wstępujący we wczesnym okresie życia prowadzi do aż ośmiokrotnego wzrostu ryzyka zachorowania na astmę. Z kolei choroba ta jaką jest astma aż 12-ktornie zwiększa ryzyko przewlekłe obturacyjnej choroby płuc. Na przebieg tych chorób ma bardzo duży wpływ palenie papierosów, zanieczyszczenie środowiska czy też nadużywanie alkoholu.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania