Sport na łonie natury jest lepszy

ćwiczenia w lesie freedigitalphotos.net

Wyniki najnowszego szkockiego badania pokazują, że osoby uprawiające sport w otoczeniu przyrody są w mniejszym stopniu zagrożenie depresją czy stresem. Jogging w zalesionym parku, spacer w lesie – taka forma sportu jest zdrowsza, a co najważniejsze, pozwala nam odpocząć umysłowo.

Przeprowadzone badanie pokazało też, że efekt odsteresowania i poprawy samopoczucia nie występuje podczas ćwiczeń na bieżni stacjonarnej, czy przejażdżki na rowerze stacjonarnym. Oczywiście taka forma sportu jest również zdrowa, bo pozwala zachować dobrą kondycję fizyczną, to jednak sformułowanie „w zdrowym ciele, zdrowy duch” pasuje bardziej do sportowców ćwiczących na świeżym powietrzu, a najlepiej na terenie zalesionym.

Wyniki przeprowadzonego badania ukazały się na łamach Social Science&Medicine. Prowadzący badanie dr Richard Mitchell komentuje „Poprzednie badania, przeprowadzone na małych grupach, wykazały, że postrzeganie i widzenie środowiska naturalnego może wyzwalać efekty psychologiczne i biologiczne, które obniżają poziomy stresu, a także poprawiają samopoczucie umysłowe. Jednakże, jeszcze nikt nigdy nie sprawdził, czy takie efekty są długoterminowe na łonie populacji ogólnej”. W badaniu dr Mitchell zebrał dane od 1900 osób.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania