Spożywanie śmieciowego jedzenia (ang. junk food) może zachęcać do lenistwa

hamburger by Grant Cochrane / www.freedigitalphotos.net

Większość osób doświadczyła uczucia lenistwa po zjedzeniu obfitego posiłku. Najnowsze badanie naukowców z Kalifornii wskazuje na to, że systematyczne jedzenie przetworzonej żywności i nadwaga sprawiają, iż ludzie stają się zmęczeni i nieaktywni - w przeciwieństwie do niektórych przekonań głoszących, że to lenistwo prowadzi do otyłości, a nie na odwrót. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Physiology and Behavior.

Prace badawcze zostały przeprowadzone na szczurach, których układ fizjologiczny jest bardzo podobny do ludzkiego. Podzielono je na dwie grupy po 32 samice w każdej, którym podawano jedną z dwóch diet przez okres 6 miesięcy. Pierwsza grupa jadła według normalnej, szczurzej diety z nieprzetworzonej żywności np. zmielona kukurydza, ryba itp. Natomiast druga grupa była karmiona jedzeniem przetworzonym, o niższej jakości, zawierającym o wiele więcej cukru – odpowiednikiem fast foodu.

W ciągu pierwszych 3 miesięcy trwania doświadczenia zauważono, że szczury na diecie opartej o śmieciowe jedzenie (ang. junk food) stały się otyłe, podczas, gdy w drugiej grupie nie było problemu z otyłością.

Wyniki te oczywiście póki co nie są zaskakujące. Jednak naukowcy zauważyli - dając szczurom zadanie: żeby otrzymać nagrodę w postaci pokarmu lub wody musiały nacisnąć dźwignię – że szczury na diecie fast foodów wykonywały zadanie znacznie dłużej i robiły znacznie dłuższe przerwy/drzemki od zadania niż chude szczury.

Badacz Aaron Blaisdell wskazuje na to, że senność może wynikać ze spożywania diety zawierającej w swoim menu przetworzone jedzenie oraz, że długotrwałe spożywanie fast foodów, to jest: wysoko przetworzonej żywności, która jest bogata w cukier - nie tylko przyczynia się do otyłości, ale także do upośledzenia funkcji poznawczych.

Zespół komentuje wyniki w taki sposób:
"Osoby z nadwagą często zostają napiętnowane jako leniwe i takie, którym brakuje dyscypliny. Interpretujemy nasze wyniki jako sugerujące, iż model przedstawiany w mediach - mianowicie, że ludzie stają się otyli, ponieważ są leniwi – jest zły. Nasze dane wskazują na to, że przyczyną otyłości jest zła dieta, a nie lenistwo"
Po czym dodaje, że: " dieta bogata w wysoko przetworzoną żywność powoduje zmęczenie lub otyłość, która powoduje zmęczenie."

źródło: www.medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania