Sprawdzone sposoby na chrypkę u dziecka

Dziecko pokazuje gardło - zdjęcie partnera

Infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci przebiegają z objawami takimi jak ból, uczucie drapania w gardle, a także chrypka. Mimo iż nie są one groźne, bywają uciążliwe zarówno dla maluchów, jak również dla ich rodziców. Podrażnieniu gardła często towarzyszy bowiem brak apetytu oraz markotność. Jakie są skuteczne sposoby na chrypkę u dziecka?

Kiedy pojawia się chrypka u dziecka?

Chrypka to zaburzenie drgań fałdów głosowych krtani, które objawia się występowaniem zmienionego, szorstkiego i osłabionego głosu. W większości przypadków wiąże się ona z infekcjami dróg oddechowych lub przebudzeniem po nocy spędzonej w pomieszczeniu o zbyt suchym powietrzu. Z taką chrypką można bez trudu sobie poradzić i, o ile nie towarzyszą jej objawy takie jak gorączka czy ostry kaszel, nie wymaga ona konsultacji z lekarzem. Dopiero gdy dolegliwość będzie utrzymywać się dłużej niż dwa tygodnie warto wybrać się do pediatry lub laryngologa. Przyczyną chrypki u dziecka może być bowiem nie tylko infekcja wirusowa, ale również refluks żołądkowo-przełykowy lub alergia. Przemijająca chrypka w połączeniu z uczuciem suchości, bólem lub “drapaniem” w gardle najczęściej oznacza jednak toczący się w nim stan zapalny. W przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych, która tak często dotyka małych pacjentów, błona śluzowa gardła jest obrzęknięta i przekrwiona, czego efektem może być m.in. chrypka u dziecka.

Co na chrypkę u dziecka?

Chrypka towarzysząca przeziębieniu powinna ustąpić samoistnie lub po wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Przy infekcji wirusowej ważne jest, aby zastosować preparaty działające łagodząco na podrażnioną śluzówkę. Dobrze, jeśli osłaniają i nawilżają one gardło, ponieważ w ten sposób chronione są także struny głosowe. Na problemy z gardłem pomogą pastylki do ssania z wyciągiem z porostu islandzkiego i lipy (oba te dobroczynne składniki znajdują się w preparacie Fiorda Junior: http://fiorda.pl/fiorda-junior/). Porost islandzki zawiera substancje śluzowe, które tworzą ochronną powłokę na błonie śluzowej gardła, a dodatkowo wspierają prawidłową pracę układu odpornościowego. Lipa wykazuje natomiast działanie łagodzące i kojące podrażnione gardło. Warto pamiętać, że skład i kompozycję składników w preparatach przeznaczonych dla dzieci opracowuje się właśnie z myślą o najmłodszych pacjentach, dlatego tylko po takie preparaty należy sięgać. Jeśli mimo wszystko chrypka się utrzymuje, należy zasięgnąć porady lekarza.

Domowe sposoby na chrypkę u dziecka
Preparaty na chrypkę u dziecka to dobry pomysł na poradzenie sobie z tą dolegliwością, jednak istnieje także kilka domowych sposobów, które wspomogą podstawowe leczenie. Niezwykle istotne jest chociażby utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza w mieszkaniu. W tym celu pomieszczenia należy regularnie wietrzyć. Jeśli mimo to suche powietrze będzie nadal problemem, w sezonie grzewczym warto zaopatrzyć się w specjalny nawilżacz. Nie mniej ważne jest nawadnianie dziecka. Oprócz wody (nie może być ona za gorąca lub zbyt zimna) warto podawać także ziołowe herbatki z sokiem z malin oraz napar z siemienia lnianego, który świetnie nawilża błonę śluzową gardła. Doskonale sprawdzi się także przygotowany w domu syrop z cebuli. Maluch powinien ponadto oszczędzać głos i jak najwięcej wypoczywać.

Proste metody radzenia sobie z chrypką u dziecka

Dziecko z podrażnionym gardłem może mieć mniejszy apetyt, dlatego warto przygotowywać mu potrawy, które dodatkowo nie podrażnią zaczerwienionego gardła. Świetnie sprawdzą się tu na przykład łagodne zupy-kremy z sezonowych warzyw. W ramach deseru można natomiast podać domowej roboty kisiel, np. z owoców leśnych. Przed snem dobrym pomysłem będzie zaś ciepłe (ale nie gorące!) mleko z miodem. Pamiętaj, że najlepsze (i najszybsze) efekty przyniesie połączenie kilku wyżej wymienionych sposobów. W pomieszczeniu o odpowiednio wilgotnym powietrzu dziecko szybciej dojdzie do siebie, a tabletki do ssania, domowe specyfiki oraz odpowiednia dieta zdecydowanie przyspieszą powrót do zdrowia. Jeśli tylko zauważysz, że chrypce towarzyszą jakiekolwiek niepokojące objawy (np. duszność) lub te istniejące będą się nasilać, nie zwlekaj i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania