Sprzęt laboratoryjny czyli na czym pracuje się w laboratoriach?

Sprzęt laboratoryjny - zdjęcie partnera

Laboratoria to specyficzne miejsca, w których poddawane zostają badaniom substancje, jak i także całe produkt w celu ich kontroli, ulepszenia, a nawet wymyślenia nowych substancji czy też produktów.

Niemal każda dziedzina nauki nie obejdzie się bez badań laboratoryjnych. Podstawa poprawnej i sprawnej pracy laboratorium jest przede wszystkim jego odpowiednie wyposażenie, na który każdego dnia specjaliści pracują i przeprowadzają doświadczenia. Ze względu na ich rodzaj i funkcje wyposażenie laboratorium można podzielić na cztery podstawowe kategorie: sprzęt szklany i ceramiczny, sprzęt laboratoryjny nie szklany, meble laboratoryjne oraz inne urządzenia.

Podstawowy sprzęt szklany i laboratoryjny

Szkło laboratoryjne to elementy, które stanowią podstawę wyposażenia każdego laboratorium. Trudno wyobrazić sobie jego pracę bez takich elementów jak butelki laboratoryjne, menzurki, kolby czy też lejki. Pod terminem szkło laboratoryjne skrywają się wszelkie elementy wykonywane z tworzywa szklanego i ceramicznego o podwyższonych właściwościach odpornościowych na działanie wysokich temperatur, kwasów, a także zasad. W zależności od potrzeb i czynności wykonywanych w laboratorium wyróżnia się różne rodzaje szkła, z którego wytwarzane są elementy wyposażenia laboratorium. Ich dobór uzależniony jest głównie od indywidualnego zapotrzebowania.

Sprzęt laboratoryjny

Sprzęt laboratoryjny nie szklany

W tej kategorii elementów wyposażenia laboratorium mieszkalnego, można spotkać wszelkiego rodzaju urządzenia, które pozwalają na przeprowadzanie analiz, doświadczeń i prób. Do nie szklanego wyposażenia laboratorium zalicza się między innymi wszelkiego rodzaju palniki, parowniczki, mieszadła czy też moździerze, jak także szczypce czy też termometry do kontrolowania temperatury w zachodzącym procesie chemicznym.

Meble laboratoryjne

Każde dobrze wyposażone laboratorium nie obejdzie się także bez specjalistycznych mebli dedykowanych do użytku w tego typu pomieszczenia. Spośród wielu mebli można znaleźć między innymi dygestorium, czyli wyciąg laboratoryjny. Urządzenie to dba o właściwą wentylację w pomieszczeniu, chroni także przed pożarami i ewentualnymi eksplozjami. Mówiąc o meblach laboratoryjnych, należy także wspomnieć o stole i krzesłach laboratoryjnych, które są przystosowane do pracy z wszelkiego rodzaju chemikaliami i substancjami aktywnymi.

Inne urządzenia laboratoryjne

W tej kategorii można znaleźć wszelkiego rodzaju urządzenia specjalistyczne takie jak reduktory ciśnienia, wykorzystywane przy wymagających pracach laboratoryjnych, wszelkiego rodzaju wirówki laboratoryjne czy też hermetycznie zamknięte autoklawy.

Przedstawione sprzęty laboratoryjne to tylko jedne z licznych przykładów elementów, na jakich pracują każdego dnia specjaliści w laboratoriach. W zależności od tego, jakimi badaniami zajmuje się dane laboratorium, mogą się one od siebie znacznie różnić. Jednak w każdym z nich powinno występować podstawowe wyposażenie szklane, które pozwala na przeprowadzanie standardowych procesów chemicznych.

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania