Środki antykoncepcyjne, które lekarz może przepisać online

Tabletki - zdjęcie partnera

Kiedy teleporady były nowością w Polsce, część z nas podchodziła do nich nieco sceptycznie. Ostatnie miesiące pokazały, że nie tylko jest to nieraz najwygodniejszy sposób kontaktu z lekarzem, ale teleporada stała się właściwie koniecznością. Jednak w dalszym ciągu pojawiają się pytania o to, co możemy załatwić online.

Aby antykoncepcja hormonalna była w pełni skuteczna i zabezpieczyła nas przed nieplanowaną ciążą, należy stosować ją wedle zaleceń lekarza. W przypadku tabletek ważna jest ciągłość i regularność, ale środków antykoncepcyjnych jest znacznie więcej niż tylko tabletki. Co w sytuacji, kiedy opakowanie się kończy a z lekarzem trudno się skontaktować? Wtedy możemy zarejestrować się na teleporadę i starać się o wystawienie e-recepty.

Dla kogo jest, a dla kogo nie jest e-recepta na antykoncepcję?

Jeżeli mamy dobrane już przez lekarza leki i stosujemy je przez cały czas, nie będzie żadnych problemów. Poprzez e-receptę możemy przedłużyć wszystkie leki, które wymagają ciągłości. Zatem nie musimy się umawiać do lekarza na osobistą wizytę, a jedynie poprzez teleporadę wnioskować o e-receptę na preparaty na kolejne tygodnie lub miesiące. Chociaż e-receptę dostaje się bardzo szybko, nie zapominajmy o tym, że jeszcze musimy iść do apteki, więc warto skontaktować się z lekarzem, zanim opakowanie nam się skończy.

Niestety jeśli dopiero zamierzamy rozpocząć stosowanie antykoncepcji hormonalnej, możemy napotkać przeszkody. Stan zdrowia i gospodarka hormonalna organizmu może wyglądać u każdej osoby inaczej. Zanim lekarz dobierze odpowiedni lek dla pacjentki, należy wykonać badanie krwi i badanie ginekologiczne, więc w takiej sytuacji może być kłopot. Dla lekarza priorytetem jest przede wszystkim dobro i zdrowie pacjentki, więc bez przeprowadzonych badań nie przepisze żadnego leku. Wyjątek stanowi antykoncepcja awaryjna.

Co można dostać na e-receptę?

Antykoncepcja online może dotyczyć właściwie wszystkich preparatów hormonalnych, które są dostępne w polskich aptekach. W zależności od tego, czego potrzebujemy, możemy poprosić lekarza o wypisanie recepty na tabletki jedno i dwuskładnikowe, plastry antykoncepcyjne, czy krążki dopochwowe. Na teleporadzie możemy uzyskać także e-receptę na antykoncepcję awaryjną, czyli tabletki „dzień po”. W przypadku antykoncepcji hormonalnej można dostać e-receptę nawet na 3 miesiące do przodu.

Jak uzyskać e-receptę na antykoncepcję?

Cały proces jest bardzo prosty i zamyka się tak naprawdę w kilku krokach. Wystarczy, że znajdziemy przychodnię i specjalistę, który wystawia e-recepty. Następnie wpłacamy kwotę odpowiadającą teleporadzie z e-receptą i się rejestrujemy.

Najpewniej dostaniemy do wypełnienia formularz stanowiący odpowiednik wywiadu lekarskiego. Musimy w nim dokładnie napisać, jaki preparat stosujemy. Na tej podstawie lekarz wystawi e-receptę, którą bez problemu zrealizujemy w każdej aptece.

Jak widać, droga ta jest zdecydowanie krótsza, aniżeli w przypadku tradycyjnej wizyty. Nie musimy nigdzie dojeżdżać, stać w kolejce do rejestracji, a później czekać jeszcze dłuższej w zatłoczonej poczekalni.

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania