Sterydy przeciw astmie mają wpływ na wzrost

astma, Arvind Balaraman / www.freedigitalphotos.net

Badacze z Washington University School of Medicine odkryli znaczący związek pomiędzy przyjmowaniem wziewnych steroidów przeciw astmie przez dzieci, a osiąganym przez nich wzrostem w wieku dorosłym.

W przeprowadzonym badaniu wzięło udział ponad 1000 dzieci w wieku 5-12 lat. Wszystkie one były leczone na łagodną lub umiarkowaną astmę w ramach programu klinicznego Childhood Asthma Menagement Program. Wszyscy badani zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwsza z nich dostawała dwa razy dziennie budezonid (steroid we wziewnej postaci), kolejna grupa dostawała nadokromil (lek wziewny, ale niesteroidowy), a grupa trzecia dostawała placebo.

Prowadzący badania obserwowali badanych w różnych odstępach czasu, aż do osiągnięcia wzrostu wieku dorosłego (wiek 18 lat dla kobiet oraz 20 lat dla mężczyzn). Okazało się, że średni wzrost osób z grupy przyjmującej steroid jest o 1,5 cala (co stanowi około 3,8 cm) mniejszy niż u osób z dwóch pozostałych grup.

Profesor Strunk z Washington University School of Medicine w St. Louis opisuje to zaskakujące odkrycie “Wynik tym bardziej zaskakujący, że poprzednie badania wykazały, że wolniejszy wzrost dziecka jest jedynie tymczasowy i nie ma wpływu na wysokość dorosłego. Podczas wcześniejszych testów nie kontrolowano jednak wzrostu pacjenta przez cały okres leczenia aż do osiągnięcia wzrostu wieku dorosłego”.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania