Stres w pracy raczej nie zwiększa ryzyka raka

cancer cell,  jscreationzs / www.freedigitalphotos.net

Badania opublikowane przez British Medical Journal nie potwierdziły związku między stresem w pracy i ryzykiem nowotworu jelita grubego, płuc, piersi lub raka prostaty. Jest to mało prawdopodobne by stres w pracy mógł być przyczyną czterech najczęściej występujących rodzajów raka, mimo że wiele osób uważa że istnieje taki związek.

Dane zebrane w metaanalizie, która pozwala naukowcom postawić bardziej pewne wnioski, nie pokazały aby rak występował częściej wśród ludzi narażonych w pracy na stres. Dane pochodziły z 12 badań klinicznych przeprowadzonych w sześciu krajach między 1985 i 2008 rokiem.

Badanie nie wyklucza jednak związku pomiędzy stresem spowodowanym przez traumatyczne wydarzenie w życiu, takie jak niespodziewana śmierć ukochanej osoby i rak. Autorzy zauważyli, że we francuskim badaniu, osoby z nowotworem mózgu znacznie częściej niż ludzie nie chorujący na raka zgłaszały, że przydarzyło im się coś tragicznego– chociaż nie wykazano przy nim różnic w rodzaju wykonywanej pracy- powiązanych ze stopniem stresu.

"Nasze metaanalizy nie przedstawiły żadnych dowodów na związek pomiędzy stresem w pracy i ogólnym ryzykiem zachorowalności na raka lub ryzykiem nowotworu jelita grubego, płuc, piersi czy raka prostaty"
"Wyniki te sugerują, że jest to mało prawdopodobne, aby stres psychospołeczny związany z pracą był ważnym czynnikiem ryzyka tych nowotworów. Zatem, chociaż zmniejszenie stresu pracy niewątpliwie poprawi samopoczucie psychiczne i fizyczne osobom pracującym, jak i czynnym zawodowo, jest mało prawdopodobne, aby miało istotny wpływ na obciążenie rakiem na poziomie populacji. "

Natomiast nie jest nieuzasadnionym założenie, że stres w pracy może mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi.
Naukowcy odkryli, że może on źle wpływać na serce.

Autorzy raportu twierdzą, że niektóre wcześniejsze badania wydają się pokazywać związek między stresem w pracy i rakiem, ale, jak mówią, jest to prawdopodobnie dziełem przypadku, małego rozmiaru tych badań, co sprawia, że wnioski są mniej znaczące i określone.

Źródło: www.guardian.co.uk

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania