Studencki styl życia nie jest zdrowy

couple freerangestock.com

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Łódzki potwierdza stereotyp studenta niedbającego o siebie. Z badań wynika, że studenci leczą się samodzielnie, wybierają witaminę C lub kubek gorącej herbaty z miodem i cytryną, a gdy przydarzy się im poważniejsza choroba używają leków, które zostały po chorobie innego domownika. Wybierają najszybszy i najtańszy sposób pozwalający uniknąć wizyty u lekarza. Pierwsze posiłki najczęściej spożywają późno, najczęściej konsumują je w godz. 12-14, a do zachowywania higieny najbardziej motywuje ich intymna relacja.

Badanie dotyczyło studenckiego stylu życia i odnosiło się do: zdrowia, profilaktyki, zrównoważonego rozwoju czy świadomej konsumpcji.

Jeden z pomysłodawców utworzenia Centrum Promowania Zrównoważonego Stylu Życia dr Maciej Kozakiewicz twierdzi, że studenci nie poświęcają wiele uwagi swojemu zdrowiu żyjąc szybko, nie przejmując się konsekwencjami swojego zachowania. Wyniki badań pokazują, że nawet osoby z przewlekłymi schorzeniami, ciężkimi kontuzjami bagatelizują swoje problemy zdrowotne i unikają wizyty u specjalistów.

Studenci zamieszkujący z rodzicami odżywiają się bardziej regularnie, natomiast pozostali mieszkający w wynajmowanym mieszkaniu lub akademiku najczęściej nie dbają o właściwą dietę i kondycję fizyczną. Często wysokokaloryczne przekąski, fast foody i słodycze służą im po to aby oszukać głód.

Dr Ewa Jagiełło uważa, że styl życia, jaki wiodą studenci nie wiąże się z niewiedzą, lecz raczej wiąże się z ignorowaniem tej wiedzy i brakiem internalizacji zasad, które sprzyjają zdrowszemu i bardziej higienicznemu życiu.

Badania pokazały, że potrzeba dbania o siebie ma związek z byciem w związku. Zarówno jeśli chodzi o zdrowie i higienę, ponieważ do jej zachowywania bardziej motywuje intymna relacja.

Komunikat mówi też o tym, że studenci kładą się spać o nieregularnych porach, nie stosują powtarzalnego schematu, a czas wolny dzielą między imprezy towarzyskie a wielogodzinne oglądanie telewizji i przeglądanie Internetu.

Źródłami największego stresu dla studentów są studia, wyróżniając sesje egzaminacyjne, prezentacje na zaliczenie lub pisanie pracy dyplomowej.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Jako studentka dużo

Jako studentka dużo imprezowałam z mojego własnego doświadczenia polecam na kaca płyn nawadniający orsalit. Po udanej imprezie, jak rano budził mnie ból głowy wypijałam szklankę orsalitu i jadłam jajecznice na boczku :) pomaga :)

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania