Tani monitoring akcji serca płodu – prosto z USA.

ciaza6.jpg

Naukowo-badawczy zespół ze Stanów Zjednoczonych opracował tanie urządzenie które bezprzewodowo może monitorować akcję serca płodu w trakcie ciąży. Jest to urządzenie wymyślone i stworzone z myślą o krajach 3 Świata i państw rozwijających się – donosi „Technology Review”.

Naukowcy i inżynierowie z fundacji instytutu West Wireless Health Institute razem opracowali przenośne urządzenie które w istocie jest kardiotokografetakim samy jak te które są w szpitalach. Ma ono stanowić alternatywę dla drogich właśnie stacjonarnych tego typu urządzeń i maszyn które są używane przez lekarzy. Nowa maszyna o nazwie Sense4Baby zostało stworzone w ramach programu tworzenia nowych alternatywnych urządzeń analitycznych i biomedycznych które będą bezprzewodowe i tanie, co doprowadzi do zmniejszenia kosztów opieki medycznej zwłaszcza w krajach biednych i rozwijających się. Jak wypowiadał się dyrektor medyczny z placówki która zajmowała się projektowaniem i stolarzyła ZSense4Baby, maszyna zawiera w sobie zalety technologii mikroelektronicznych które są przeznaczone dla klienta masowego i tworzą tanie rozwiązanie komunikacyjne. Urządzenie jest złożone z istniejących już komponentów jak ultradźwiękowe urządzenie dopplerowskie do pomiarów czynności serca płodu praz czujnika ciśnieniowego jako tokodynanometru. Dla eliminacji systemów elektronicznych które przetwarzają dane i który jest elementem urządzeń stacjonarnych, będący modułem ciężkim i dużym, naukowcy i inżynierowie użyli w nowym urządzeniu modułu komunikacyjnego Bluetooth oraz tabletu z dedykowanym oprogramowaniem analitycznym. Jak mówił główny konstruktor projektu, dane z czujników są przekazywane do oprogramowania analitycznego które może być w tablecie, smartphonie lub innym tego typu urządzeniu przenośnym jak np. netbook. Z urządzenia odbiorczego można automatycznie przesad dane do lekarza które będzie decydował o terapii lub tez o umieszczeniu matki w szpitalu.

Pierwszy prototyp wynalazku zawierający komercyjny moduł ultradźwiękowy miał parametry podobne do standardowych tych używanych w kardiotokografach stacjonarnych. Mógł on wtedy dokonywać pomiarów w zakresie 50-240 uderzeń serca na minutę. Teraz zespół jest w trakcie prac nad urządzeniem drugiej generacji które będzie miało większa czułość.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania