Tętniak - podstępna choroba, która często nie daje objawów latami i może doprowadzić do śmierci

zmęczony mężczyzna, by graur codrin/www.freedigitalphotos.net

Do powstawania tętniaków dochodzi przy ścianach naczyń krwionośnych, zwykle w części tętnicy, która na skutek różnych przyczyn może ulec osłabieniu. Wyróżnia je bardzo duża podstępność, gdyż najczęściej nie dają absolutnie żadnych objawów przez lata. Krew nieustannie przepływa przez osłabioną część tętnicy i powoduje napór swoim ciśnieniem, co prowadzi do uwypuklenia się naczynia. Gwałtowny i niebezpieczny wzrost ciśnienia może skutkować pęknięciem tętniaka i masywnym krwotokiem. Zdecydowanie największym zagrożeniem dla życia są tętniaki powstające w mózgu oraz na aorcie. Warto więc wiedzieć na co zwrócić uwagę i co może być pierwszym objawem rozwijającego się tętniaka.

Czym dokładnie jest tętniak?

Mianem tętniaka określa się anomalię rozwijającą się w obrębie dużego naczynia krwionośnego, zwykle dotyczy to tętnicy. Twór ten można określić jako rodzaj wybrzuszenia w obrębie naczynia, jakby jego delikatnego rozciągnięcia, które w miarę upływu czasu może się powiększać. W tym miejscu ściana naczynia staje się cieńsza i zdecydowanie bardziej podatna na uszkodzenia. Wyróżniamy kilka rodzajów tętniaków, które noszą nazwy odpowiednio do swojej lokalizacji: tętniak mózgu, tętniak aorty, tętniak tętnicy udowej, tętniak serca, tętniak tętnicy podkolanowej, czy tętnicy nerkowej. Jeśli dojdzie do pęknięcia tętniaka to zaistniała sytuacja będzie dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia.

Tętniaki są miejscowymi zmianami, wybrzuszeniami, które najczęściej umiejscawiają się na ścianach tętnic, zdecydowanie rzadziej spotyka się na żyłach. Zdecydowane ścieńczenie ściany naczynia w miejscu tętniaka i jego większa podatność na uszkodzenia mogą łatwo doprowadzić do pęknięcia, czego konsekwencją będzie obfity krwotok. Jego wystąpienie np. w przypadku tętniaka aorty w większości przypadków prowadzi do śmierci pacjenta.

Pod względem fizjologicznym możliwe jest pojawienie się tętniaka w dowolnym miejscu w całym naszym ciele, tzn na obojętnie jakim naczyniu. Mimo wszystko jednak za najpowszechniejsze uznaje się tętniaki aorty oraz tętniaki rozwijające się w obrębie naczyń krwionośnych w mózgu.

Wyróżniamy dwa rodzaje tętniaków. Pierwsze to tętniaki prawdziwe, które pojawiają się możliwe jest zaobserwowanie w badaniach workowatego rozszerzenia światła naczynia krwionośnego, podczas gdy jego ściany nadal zachowują swoją ciągłość. Drugim rodzajem są tętniaki rzekome, które rozwijają się, gdy dojdzie do przerwania ciągłości ściany tętnicy, którą otacza tkanka łączna, powięzie i mięśnie.

Objawy tętniaków

W większości przypadków tętniaki nie dają specyficznych objawów, a rozpoznanie stawiane jest gdy osiągną duże rozmiary lub, gdy dojdzie do ich pęknięcia. Niekiedy stwierdza się je również całkowicie przypadkowo w czasie wykonywania badań obrazowych z zupełnie innego powodu. Objawy, jakie pojawiają się w przebiegu tętniaka są ściśle związane ze swoją lokalizacją, a dokładnie z naczyniem wokół którego tętniak się wytworzył.

Jakie są przyczyny powstawania tętniaków?

Rozwój tętniaka może być bardzo powolny i stopniowy, jego umiejscowieniem będzie osłabiona ściana tętnicy, w obrębie której dochodzi do stopniowego wybrzuszania się. Powodem takiego zjawiska jest ciśnienie płynącej krwi, która intensywnie napiera na słabą tkankę. Mimo ogromnego rozwoju medycyny nie udało się określić dokładnych przyczyn występowania tętniaków.

Czynniki predysponujące

Warto jednak wiedzieć, że istnieje szereg czynników, które mogą zwiększać u nas ryzyko wystąpienia tętniaka, pośród nich specjaliści wyodrębnili:
- Wysokie ciśnienie krwi, czyli nadciśnienie – ma szczególne znaczenie jeśli utrzymuje się przez wiele lat, gdyż prowadzi do uszkodzenia i osłabienia naczyń krwionośnych.
- Urazy – zalicza się m.in. uraz klatki piersiowej.
- Miażdżyca – jej rozwój prowadzi do osłabienia ścian naczyń krwionośnych.
- Infekcja, która rozwija się w części naczynia krwionośnego i doprowadza do jego uszkodzenia.
- Wielotorbielowatość nerek – powoduje znaczący wzrost ryzyka pojawienia się tętniaka mózgu.
- Wady wrodzone – tętniak wrodzony, miejsce w ścianie tętnicy, które ma osłabioną strukturę o charakterze wrodzonym.

Tętniak mózgu

Inaczej określa się go jako tętniaka naczyń mózgowych, tętniaka wewnątrzczaszkowego czy tętniaka tętnic mózgowych. Może być bardzo niebezpieczny, gdyż w miarę swojego powiększania się grozi pęknięciem. W wielu przypadkach nie powoduje żadnych objawów. Dopiero znacznych rozmiarów zmiana poprzez ucisk na sąsiednie struktury może wywoływać bóle głowy oraz problemy natury neurologicznej.

Niektóre tętniaki mózgu powodują występowanie mało charakterystycznych objawów takich jak: podwójne widzenie, poszerzenie jednej źrenicy czy też opadanie powieki. Mimo to przeważająca większość osób dowiaduje się, że ma tętniaka w momencie, gdy dojdzie do jego pęknięcia i krwawienia podpajęczynówkowego. Objawia się to nagłym i bardzo silnym bólem głowy, dodatkowo może pojawić się sztywność karku, nudności, wymioty, światłowstręt. Niektóre osoby tracą przytomność, występują zaburzenia mowy lub niedowłady. Skrajne przypadki kończą się śpiączką lub śmiercią. Leczenie odbywa się chirurgicznie lub poprzez embolizaję.

Tętniak aorty

Aorta jest główną tętnicą w naszym organizmie w związku z czym wystąpienie na niej tętniaka jest szczególnie niebezpieczne. Wyróżniamy tętniaki aorty brzusznej, które są zdecydowanie najczęstsze. Oprócz tego występują tętniaki aorty piersiowej, oraz tętniaki aorty brzuszno-piersiowej. Ten rodzaj tętniaka również przez długi czas nie daje objawów. Może jednak dochodzić do powstawania skrzeplin i ich wędrowania po organizmie, na skutek czego mogą doprowadzać do różnych przypadłości, które okazują się później być pierwszymi objawami tętniaka.

Objawy tętniaka aorty piersiowej – silny ból klatki piersiowej i pleców, chrypka, kaszel, zaburzenia połykania, duszność, obrzęk i zaczerwienienie twarzy i szyi.

Objawy tętniaka aorty brzusznej – eksponowanie się objawów jest możliwe zwykle dopiero w przypadku dużego tętniaka. Często pojawia się jednak stały i powodujący gniecenie ból zlokalizowany w okolicy pępka, okolicy lędźwiowej czy podbrzuszu.

Jeśli tętniaki są duże to zwykle powodują ból, pogarszający się stan ogólny pacjenta czy zaburzenia przytomności. Tętniaki aorty leczy się zwykle farmakologicznie. Postępowanie operacyjne jest możliwe jednak jest to opcja bardzo radykalna, gdyż polega na wycięciu fragmentu aorty i wszczepieniu protezy.

Artykuł własny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania