Tendinopatie - czym dokładnie są, kiedy sportowcy są nimi zagrożeni, jakie dają objawy

Sport, potencja - zdjęcie partnera

Tendinopatie – choć nazwa może wydawać się brzmieć dość obco, to jednak są dość powszechnym zjawiskiem u wielu sportowców. Jest to rodzaj przewlekłych zmian zachodzących w ścięgnach - charakterystyczne są dla nich takie objawy jak utrzymujący się przewlekły ból oraz ograniczenie możliwości ruchu. Są to dolegliwości ściśle powiązane z aktywnością fizyczną przez co najczęściej pojawiają się u zawodowych sportowców. Tendinopatię zalicza się do chorób przewlekłych, a jej leczenie bywa bardzo kłopotliwe. Na co zwrócić uwagę i jak rozpoznać jej objawy już na samym początku jej istnienia?

Czym dokładnie jest tendinopatia?

Jest to rodzaj patologicznego stanu klinicznego występującego w obrębie ścięgien. Wraz z nim pojawia się ból, obrzęk, jak również znaczne ograniczenie poziomu ruchomości danego ścięgna w czasie poruszania się. Do takiego przewlekłego stanu dochodzi zwykle na skutek ciągłego i częstego przeciążania konkretnych ścięgien.

Jakie ścięgna najczęściej są zajęte chorobą?

Zmiany takie mogą dotyczyć wielu różnych ścięgien. Jednak pośród tych najczęściej występujących znajdują się tendinopatia ścięgna Achillesa, stożka rotatorów, rzepki, głowy długiej mięśnia dwugłowego, jak również tendinopatia boczna łokcia czyli łokieć tenisisty.

Powszechność

Nie ma dokładnych danych odnośnie tego, jak często tendinopatie występują u sportowców rekreacyjnych. Dostępne są jednak szacunkowe informacje odnośnie łokcia tenisisty u osób grających w tenisa, gdzie ilość przypadków sięga 40%, zaś bark pływaka pojawia się nawet u 69% sportowców tej dyscypliny.

Dlaczego dochodzi do rozwoju tendinopatii?

Zacznijmy od samego ścięgna. W naszym organizmie jest ich wiele, jest to tkanka kolagenowa, włóknista. Dzięki niej połączone są mięśnie z kośćmi, co daje możliwość wykonywania ruchów. Uznaje się je za tkanki o wysokim poziomie wytrzymałości mechanicznej, elastyczności, jak również umiejętnością przystosowywania się do zmieniających warunków obciążenia mechanicznego. Jeśli jednak dopuszczamy do ich ciągłego i intensywnego przeciążania może dochodzić w ich obrębie do uszkodzeń, co będzie skutkować zmniejszenie ruchomości.

Specjaliści wskazują, że tendinopatie są bardzo dużym problemem zdrowotnym dla wielu osób. Z ich powodu cierpią zawodowi sportowcy, ale również ci rekreacyjni. Mimo wszystko do ich pojawienia się może dojść również u osoby, która prowadzi tryb życia mniej aktywny, a nawet siedzący.

Tendinopatia pojawia się w sytuacji, gdy w sposób ciągły i powtarzający się obciążamy konkretne ścięgno. Pośród czynników, które sprzyjają pojawianiu się tendinopatii i zwyrodnień znajdują się: mechaniczne przeciążanie ścięgien, nadmierne używanie czy powtarzające się napięcia.

Jeśli dopuszczamy do powtarzania się przeciążeń, które są większe niż nasz próg fizjologicznego obciążenia to w pochewce ścięgna dochodzi do rozwinięcia się stanu zapalnego, zmian zwyrodnieniowych lub jednego i drugiego procesu jednocześnie. Konsekwencją może być osłabienie lub zerwanie ścięgna jeśli nie zajdą wystarczające procesy naprawcze. S

Osoby ćwiczące powinny zwracać szczególna uwagę na technikę. Tendinopatia może bowiem pojawić się na skutek nieprawidłowego sposobu chodzenia, biegania czy stosowanych metod treningu.

Diagnostyka

Jeśli zachodzi podejrzenie rozwinięcia się tendinopatii, pacjent kierowany jest na USG oraz wykonuje się rezonans magnetyczny oraz power doppler.

Jakie objawy daje tendinopatia?

Podstawowym objawem świadczącym o tendinopatii jest pojawianie się bólu, bezpośrednio po rozpoczęciu wykonywania ruchu. Jeśli nie przerwiemy wykonywanych czynności, to możliwe jest jego znaczne nasilenie, które zmusi nas do zaprzestania dalszego ćwiczenia.

Lekarz w czasie badania pacjenta jest w stanie stwierdzić występowanie bolesności uciskowej, dodatkowo dość powszechnie pojawia się obrzęk, pogrubienie w obrębie ścięgna oraz trzeszczenia.

Jak przebiega leczenie tendinopatii?

W pierwszej kolejności niezbędne jest wprowadzenie istotnych zmian w codziennej aktywności fizycznej, których celem będzie przede wszystkim odciążenie nadwyrężonego ścięgna. Takie działanie bywa jednak niemożliwe u zawodowych sportowców. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie i skuteczne leczenie to problem będzie się pogłębiał, bolesność będzie coraz większa, a możliwości poruszania daną częścią ciała staną się znacznie ograniczone.

W przypadku tych dolegliwości stosuje się zachowawcze metody terapeutyczne. Chory poddawany jest zabiegom fizykoterapeutycznym oraz kinezyterapii. Doraźnie możliwe jest zastosowanie unieruchomienia, jak również czasową poprawę przynoszą iniekcje wykonywane z glikokortykosteroidów.

Tendinopatia u zawodowego sportowca

W przypadku sportowców zawodowych wystąpienie tendinopatii może być dużym problemem, a nawet trwale odsunąć od wyczynowych treningów i np. osiąganych dotychczas sukcesów. Zdajemy sobie sprawę, że na wyniki trzeba pracować i że takie treningi są intensywne i wyczerpujące. Jednak kluczem do sukcesu będzie m.in. dobry trener, jak również odpowiednia równowaga, pomiędzy ćwiczeniami a odpoczynkiem. Kluczową sprawa dla sportowca będzie żywienie i regeneracja, jak również odpowiednie wzmacnianie partii mięśni, które w swojej dyscyplinie najsilniej eksploatuje.

Niestety wiele osób narażonych jest na tego rodzaju dolegliwości, w związku z czym ich życie, szczególnie w dziedzinie sportu musi ulec wielkim zmianom. Powinniśmy pamiętać o kilku banalnych elementach każdego treningu. Po pierwsze zawsze rozpoczynajmy go rozgrzewką, po drugie pamiętajmy o rozciąganiu. Wskazane i skuteczne jest również rolowanie mięśni, dzięki czemu znacząco zmniejszymy napięcia. Wielu sportowców poleca również masaże i zabiegi fizjoterapeutyczne, które pomagają im rozluźnić mięśnie i napięcie ścięgien. Z pewnością zawodowy sportowiec dla swojego zdrowia i kariery powinien z dużą regularnością korzystać z takich właśnie zabiegów. Pamiętajmy mimo wszystko aby powierzyć się w ręce doświadczonego i odpowiednio wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

Artykuł własny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania