Twoje dziecko kłamie? Grożenie karą nie sprzyja prawdomówności...

karający syna ojciec, by David Castillo Dominici/www.freedigitalphotos.net

Na łamach czasopisma Journal of Experimental Child Psychology możemy przeczytać, że karanie dziecka za mówienie nieprawdy wcale nie zachęci go do uczciwości. Istnieją inne metody, przynoszące lepsze rezultaty.

Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu McGill w Kanadzie. Badacze wykazali, że obawa przed karą sprawia, że dzieci nie chcą wyjawić prawdy lub przyznać się do winy.

Eksperyment został przeprowadzony na grupie 372 dzieci znajdujących się w przedziale wiekowym od 4 do 8 lat. Naukowcy prosili każde dziecko, aby podczas ich nieobecności nie zerkało na zabawkę, która znajdowała się za nim. Następnie opuszczali pokój na 1 minutę. Po powrocie pytali za każdym razem malucha, czy złamał zakaz. Kamera umieszczona w pomieszczeniu, pozwoliła zweryfikować czy dzieci kłamały, czy powiedziały prawdę.

Badanie pokazało, że aż 2/3 maluchów nie powstrzymało się i zerknęło na zabawkę, po tym jak dorosły opuścił pokój. Zaobserwowano również, że umiejętność powstrzymania się przed spojrzeniem na zabawkę i tym samym dotrzymanie zakazu rosła u dzieci wraz z wiekiem.

Z pośród dzieci, które spojrzały na zabawkę ponad połowa (65,5%) postanowiła okłamać badacza. Według wyników, im dziecko było starsze, tym chętniej kłamało i tym dłużej obstawało przy tym, że mówi prawdę.

Badanie pokazało także, że gdy dziecko było informowane, że przyznanie się do winy sprawi przyjemność eksperymentatorowi, bo tak powinno się postępować, ale także dziecko poczuje się lepiej, chętniej wyznawało prawdę niż dziecko, które było zastraszane poniesieniem kary.

Podstawowym wnioskiem płynącym z badań było to, że karanie nie sprzyja prawdomówności, wręcz przeciwnie, może przynieść efekt odwrotny.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania