Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowców

Ubezpieczenie dla obcokrajowców - zdjęcie partnera

Nawet podczas krótkiego pobytu obcokrajowca w Polsce może mu się przytrafić ciężka choroba lub pechowy wypadek, którego skutki będą wymagać natychmiastowego leczenia. Sprawdź, jakie warunki musi spełnić cudzoziemiec, aby skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej w naszym kraju. Czy warto zapłacić składkę za prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowców? Jeśli tak, co można dzięki niej zyskać?


Jakie warunki musi spełnić cudzoziemiec, aby skorzystać z bezpłatnego leczenia w Polsce?

Cudzoziemcy ubezpieczeni w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu korzystają z niezbędnej opieki medycznej na zasadach obowiązujących osoby ubezpieczone w Polsce. Obcokrajowcom spełniającym ten warunek przysługują gwarantowane świadczenia zdrowotne, leki refundowane, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Precyzyjny zakres jest zależny od charakteru pobytu – stałego lub tymczasowego.


Narodowy Fundusz Zdrowia opłaca leczenie, aczkolwiek wymaga okazania EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego lub certyfikatu zastępującego ten dokument. W przeciwnym razie lekarz ma prawo do wystawienia rachunku, ale cudzoziemiec może się ubiegać o zwrot kosztów.


Z niezbędnej opieki zdrowotnej podczas choroby i po wypadku mogą skorzystać osoby przebywające legalnie w Polsce i pochodzące z krajów, z którymi została podpisana umowa lub dwustronne porozumienie, m.in. Albanii, Bośni i Hercegowiny czy Tunezji.


Ponadto obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski nie wcześniej niż 24 lutego 2022 roku, mają dostęp do świadczeń medycznych, refundacji leków i zaopatrzenia w wyroby medyczne na takich samych zasadach, jak osoby ubezpieczone. Identyczne prawo przysługuje małżonkom i członkom najbliższej rodziny obywateli Ukrainy. Ze świadczeń jest wyłączone m.in. leczenie i rehabilitacja uzdrowiskowa.


Dlaczego obcokrajowcom opłaca się kupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

O ile NZF zapewnia bezpłatne świadczenia medyczne dla niektórych obcokrajowców, o tyle zakres dostępnych usług zdrowotnych jest ograniczony, a sytuacji nie ułatwia wysokie zapotrzebowanie na pilne wizyty u lekarzy. Długie oczekiwanie na konsultacje u rozchwytywanych specjalistów sprzyja niekontrolowanemu rozwojowi chorób. Trzeba też pamiętać, że usługi nieuwzględnione w POZ (Podstawowej Opiece Zdrowotnej) są odpłatne.


Jeśli cudzoziemcowi zależy na szybkiej pomocy medycznej, w tym na zrealizowaniu badań, zabiegów i umówieniu wizyty u alergologa, endokrynologa, ginekologa czy ortopedy z maksymalnie kilkudniowym, a nie kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, warto, aby skorzystał z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.


W zależności od polityki firmy ubezpieczeniowej oferta może być przeznaczona dla osób przebywających w Polsce do kilku miesięcy i ubiegających się o krótkookresową wizę lub cudzoziemców planujących pobyt nawet do kilku lat i starających się o pobyt czasowy bądź zezwolenie na zamieszkanie. Zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantują ochronę zdrowotną obcokrajowcom w ramach ubezpieczenia turystycznego, które może obejmować nie tylko koszty leczenia i transportu medycznego, ale także liczne usługi assistance czy OC w życiu prywatnym.


Jaki jest zakres ochrony prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dla obcokrajowca?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne obcokrajowca ma szeroki zakres ochrony, który obejmuje m.in.:

 • podstawową opiekę lekarską (internistę i lekarza rodzinnego),

 • specjalistyczną opiekę lekarską (np. chirurga, endokrynologa, okulistę),

 • badania ambulatoryjne (np. biochemiczne, hormonalne, moczu) i obrazowe (np. EKG, RTG, USG, TK),

 • zabiegi pielęgniarskie,

 • prowadzenie ciąży,

 • wizyty domowe,

 • szczepienia ochronne,

 • świadczenie za pobyt w szpitalu po nieszczęśliwym wypadku,

 • całodobową infolinię informacyjną.


Oczywiście firmy ubezpieczeniowe zastrzegają listę sytuacji, w których nie odpowiadają finansowo za leczenie klientów – zarówno z Polski, jak i obcokrajowców. OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) zawierają listę wyłączeń odpowiedzialności. Do najczęściej stosowanych można zaliczyć:

 • świadczenia zrealizowane bez wiedzy i zgody call center ubezpieczyciela (klient nie może domagać się zwrotu kosztów),

 • badania ambulatoryjne wykonane w placówce poza siecią ubezpieczyciela (analogiczna sytuacja),

 • usługi będące następstwem spożycia alkoholu, korzystania z medycyny eksperymentalnej, chorób psychicznych,

 • leczenie realizowane ze względów estetycznych, a nie medycznych,

 • leczenie niepłodności.


Dodatkowo firmy ubezpieczeniowe stosują karencje, czyli okresy, w których nie finansują pewnych świadczeń z tytułu zabezpieczenia przed wyłudzeniem. Kilkumiesięczne wyczekiwanie może obejmować m.in. świadczenia powypadkowe czy monitoring ciąży.


Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca w Polsce?

Obliczenie orientacyjnej składki ubezpieczenia zdrowotnego dla obcokrajowca jest łatwe i szybkie dzięki porównywarce Punkta.pl dostępnej pod adresem https://punkta.pl/ubezpieczenie-zdrowotne/, za której pośrednictwem można wykupić ochronę w Signal Idunie czy Enel-Medzie. W obu przypadkach cudzoziemiec musi określić swoją narodowość i podać numer wybranego dokumentu – dowodu tożsamości bądź paszportu.


38-letni mieszkaniec Warszawy mógłby kupić ubezpieczenie zdrowotne już od 55 zł za miesiąc. W tej cenie zyskałby dostęp do 4 specjalistów, 2 rodzajów badań obrazowych, 62 badań ambulatoryjnych i kilku zabiegów pielęgniarskich. Minimalnie droższy pakiet, za co najmniej 62 zł, obejmowałby aż 13 specjalistów. Gdyby zainteresowany chciał wydać ok. 100 zł na comiesięczną opiekę medyczną, pakiet zawierałby aż 178 badań ambulatoryjnych i dodatkowo – prowadzenie ciąży.


Co do zasady – im wyższa składka, tym szerszy zakres ochrony. Za każdym razem warto jednak porównywać ceny ubezpieczeń zdrowotnych dla cudzoziemców online, aby uniknąć niepotrzebnego przepłacenia.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

 • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania