Uśmiechajmy się dla ratowania życia.

smile.jpg

Wybuchy złości i gniewu u wielu osób które przeszły zawał serca powodują zwiększenie ryzyka nastąpienia kolejnego ataku. Przeciwnie działają śmiech oraz wszystkie pozytywne emocje - one przedłużają życie. Takie zdania sa specjaliści którzy wypowiadali się w trakcie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbywającego się w Paryżu.

Dr Franco Bonaguidi z Instytutu Fizjologii Klinicznej w Pizie przez dekadę prowadził obserwację 228 osób które przeszły zawał serca z tzw. niestabilna choroba wieńcowa. Badał w trakcie tych obserwacji jakie najczęściej tymi osobami rządziły emocja, jak często wpadali w złość, czy cierpieli na depresję i lęki. Na koniec swoich badań sprawdził wpływ emocji na stan serca, uwzględniając w badaniach parametry takie jak wiek, płeć pacjenta, stan zdrowia oraz styl życia. Według naukowca dzięki analizie stanu psychicznego możliwe jest prognozowanie szans na to iż dojdzie do kolejnego ataku serca jednakże w tym wypadku już zakończonego śmiercią. Wyniki badań pokazywały iż osoby odczuwające zaburzenia lękowe są prawie dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie kolejnego zawału, a osoby które często maja napady gniewu bądź złości - są ponad dwukrotnie bardziej narażone. Badania potwierdzają równiez wcześniejsze publikacje na temat tego iż negatywne emocje w tym szczególnie złość i gniew sa dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zawału serca również u tych osób które jeszcze nie przechodziły ataku serca. W trakcie kongresu przypominana została analiza z roku 209 które obejmowała 25 innych badań. Analiza ta sugerowała iż negatywne emocje powodują wzrost zagrożenia pierwszym zawałem zarówno u osób z choroba wieńcowa jak i u osób zdrowych.

Fakt iż pozytywny nastrój i emocje mogą zmniejszać to zagrożenie w trakcie kongresu wykazał dr Michael Miller z Uniwersytetu Maryland w Baltimore. W swoich badaniach udowodnił iż osoby które się często uśmiechają mają poszerzone naczynia krwionośne a dzięki temu przepływ ich krwi jest o 22% większy niż u osób zestresowanych. Zdaniem specjalisty częste uśmiechanie się takie taki rezultat jaki dają fizyczne ćwiczenia.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania