Używanie marihuany może zwiększyć podatność na uzależnienie od nikotyny

marihuana freedigitalphotos.net

Naukowcy z National Institute on Drug Abuse opublikowali w czasopiśmie Neuropsychopharmacology wyniki badań, które pokazują, że ludzie, którzy używali marihuany mogą być bardziej podatni na właściwości uzależniające nikotyny.

Dokładniej, to spożycie głównego składnika psychoaktywnego marihuany - tetrahydrokanabinolu (THC) jest związane z silniejszym uzależnieniem od nikotyny u szczurów laboratoryjnych.

THC jest najbardziej interesujące dla naukowców, lekarzy i pacjentów z przewlekłym bólem. Badania wykazały, że THC ma łagodny/umiarkowany analgetyczny (przeciwbólowy) wpływ i może być skuteczny w leczeniu bólu.

Związek ten jest znany z właściwości pobudzających apetyt. Powoduje stan relaksu, jak również oddziałuje na ludzkie zmysły: słuch, wzrok i węch. U niektórych osób THC może powodować zmęczenie, podczas gdy u innych wywoływać agresję. Pewne ograniczone badania wykazały nawet, że THC może pomóc ludziom z nudnościami.

Jest to pierwsze badanie, które pokazuje, że THC może zwiększyć uzależnienie od nikotyny.

Autorzy sugerują, że ludzie, którzy używali marihuany mogą potencjalnie stać się bardziej uzależnieni od nikotyny, a następnie być narażeni na większe ryzyko rozwoju chorób związanych z paleniem tytoniu, w tym nowotworów i chorób serca.

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze