W czym może pomóc chirurg naczyniowy?

Chirurg naczyniowy - zabieg - zdjęcie partnera

Chirurg naczyniowy specjalizuje się w chorobach żył i tętnic. Zajmuje się pajączkami, tzw. teleangiektazjami, i żylakami kończyn dolnych. Na ich powstawanie mają wpływ czynniki genetyczne, ale również tryb życia. Chirurg naczyniowy może pomóc w usunięciu uciążliwych dolegliwości i nieestetycznego wyglądu. Co należy wiedzieć o pajączkach naczyniowych i żylakach?

Co powoduje powstawanie żylaków i pajączków naczyniowych?

Pajączki naczyniowe, czyli teleangiektazje, i żylaki są dolegliwościami w dużej mierze uwarunkowanymi genetycznie. Jednak chirurg naczyniowy w Poznaniu zwraca uwagę, że pewne czynniki mogą sprzyjać chorobie lub wywoływać jej rozwój. Badania wykazują, że kobiety mają większe skłonności do teleangiektazji i żylaków. Ich powstawaniu sprzyja również ciąża, dlatego w tym okresie zaleca się szczególne zwrócenie uwagi na stan kończyn dolnych i pozostawanie pod opieką flebologa. Ryzyko pojawienia się zmian wzrasta w przypadku pracy siedzącej lub stojącej, gdzie w jednej pozycji spędza się wiele godzin. Kolejnym czynnikiem mogącym powodować żylaki jest nadwaga lub otyłość. Nie bez znaczenia są przebyte urazy oraz operacje kończyn dolnych. Długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze również nie jest wskazane. Pajączki i żylaki powstają w efekcie osłabienia ścian naczynek i nieprawidłowego funkcjonowania zastawek żylnych, których zadaniem jest zapobieganie cofaniu się krwi.

Pajączki jako pierwsze objawy niewydolności żylnej kończyn dolnych

Pajączki na nogach często są bagatelizowane, jeśli nie stwarzają wyraźnych problemów estetycznych. Równocześnie mogą jednak wystąpić takie objawy jak opuchlizna i ciężkość nóg oraz skurcze. Już wtedy warto skonsultować się z lekarzem specjalistą. Na początkowym etapie choroby chirurgia naczyniowa w Poznaniu umożliwia zahamowanie jej rozwoju poprzez wdrożenie odpowiedniej prewencji. Wizyta u chirurga naczyniowego jest niezbędna, aby ocenić, jak rozległe są zmiany. Ze specjalistą można się skontaktować za pośrednictwem strony
https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/chirurgia-naczyniowa. Reakcja na początkowym etapie choroby pozwala na uniknięcie operacji lub innych zabiegów. Zwykle wystarczają działania kosmetyczne i zastosowanie specjalnych rajstop lub podkolanówek uciskowych.

Charakterystyczne objawy żylaków

Nieleczone pajączki naczyniowe mogą szybko przekształcić się w żylaki, a wtedy poszerzone żyły będą stawały się coraz bardziej widoczne. Może występować coraz większa opuchlizna nóg, której częstotliwość występowania również będzie coraz bardziej uciążliwa. Ociężałość dolnych kończyn, dyskomfort, silne skurcze, a nawet ból nóg to typowe objawy rozwijającej się niewydolności żylnej. W takiej sytuacji wdrożenie leczenia jest już niezbędne, aby poprawić komfort życia pacjenta i wygląd nóg.

Badanie pozwalające określić zaawansowanie choroby

Podczas oględzin chirurg naczyniowy stwierdza, czy niezbędne jest badanie dokładanie obrazujące stan żył. W tym celu może zlecić USG doppler żył i tętnic kończyn. Jest to bezbolesne badanie, które pozwala na szczegółową diagnostykę oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania