W Szwecji po raz drugi na świecie przeprowadzono przeszczep tchawicy z laboratorium.

pluca(1).jpg

Chirurdzy ze Szwecji przeprowadzili udany przeszczep sztucznie wyhodowanej wcześniej w laboratorium tchawicy która została wyhodowana z własnych komórek 30-letniego pacjenta z Baltimore. Jest to druga tego typu operacja która została wykonana na świecie i pierwszy raz u Amerykanina.

Zabieg został przeprowadzony w listopadzie zeszłego roku lecz dopiero teraz informacja o zabiegu została podana oficjalnie po to aby lekarze mieli pewność iż zakończyła się ona pełnym sukcesem. Operowany Christopher Lyles już w spokoju przebywa w swoim domu. W telefonicznej rozmowie z New York Times mówił iż czuje się dobrze i jest wielce wdzięczny lekarzom za podarowanie mu drugiego życia. Pacjent nie długo ma zamiar wrócić do pracy w departamencie obrony gdzie pracuje jako inżynier elekrryk. Chory cierpiał na raka tchawicy a guz urósł do takich rozmiarów że okazał się nie do usunięcia. Jedyną nadzieją dla pacjenta na dalsze życie było wycięcie całej tchawicy i wszczepienie nowej. Przeprowadzeniem zabiegu i przygotowaniem do niego zajął się dr Paolo Macchiarini który należy do czołówki światowej specjalistów inżynierii tkankowej w Instytucie Karolinska w Sztokholmie. Naukowcy ze Szwecji wyhodowali nową tchawicę z komórek macierzystych które zostały pobrane od pacjenta i następnie umieszczone na matrycy w kształcie naturalnej tchawicy. Później matryca została umieszczona w bioreaktorze z pożywką w którym była obracana jak „kurczak na rożnie”. Dzięki temu komórki macierzyste zaczęły się rozmnażać i różnicować w pierścienie tchawicy. Nowy narząd który został stworzony w bioreaktorze amerykańskiej firmy Harvard Bioscience w Massachusetts był już gotowy do wszczepienia po 2 dniach. Został on w trakcie operacji połączone z krtanią i płucami. Koszt całego przedsięwzięcia to 450 tysięcy dolarów.

Pacjent nie będzie zmuszony dodatkowo braci do końca życia leków immunosupresyjnych które zapobiegają odrzuceniu przeszczepu gdyż narząd podsiada taki sam kod genetyczny co on sam gdyż pochodzi z jego własnych komórek macierzystych. Naukowcy jednak nie wykluczają iż narząd może zostać otorbiony jak każda inna obca tkanka organizmy jak również nie jest wiadome jak długo tchawica z bioreaktora będzie spełniała swoja funkcję.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania