Wady wymowy - rodzaje, przyczyny, leczenie

Wady wymowy - zdjęcie partnera

Wady wymowy występują zarówno u dzieci, jak i u dorosłych osób. W przypadku maluchów, to rodzice zaalarmowani decydują się wysłać pociechę do logopedy. Wykryte nieprawidłowości w artykulacji poszczególnych głosek najlepiej wyeliminować najszybciej, jak tylko się da. Dorośli często już później nie chcą tracić czasu, którego i tak mają niewiele, na ćwiczenia, konieczne do przywrócenia swoje mowy na właściwe tory. Proces naprawczy dotyczący artykulacji może bowiem zająć wiele czasu i wymaga wiele samozaparcia.

Jakie są rodzaje wad wymowy?

Najczęściej kojarzymy wady wymowy ze złą artykulacją lub niewymawianiem "r". Jest to owszem, częste zjawisko. Istnieją jednak różne inne rodzaje wad wymowy. Można seplenić - czyli niepoprawnie wymawiać głoski tak zwanych trzech szeregów - ciszącego (ś, ź, ć, dź), syczącego (s, z, c, dz) oraz szumiącego (sz, rz, cz, dż). Niektórym wydaje się, że na tym lista problemów z mową się kończy, ale to nieprawda. Nieraz spotykamy osoby mające problemy z wymawianiem "b" (betacyzm), czy "g" (gammacyzm).

W wielu przypadkach pojawia się także zjawisko nosowości, czy mowy bezdźwięcznej. Tak naprawdę, wad wymowy jest cała masa. Każdy może bowiem źle wymawiać jedne głoski, a inne dobrze, choć wydawałoby się, że problem jest podobny w obu przypadkach. Problem z wadami artykulacyjnymi jest bardzo złożony, a do tego indywidualny. W zależności od naszego aparatu mowy i wzorców nabytych w dzieciństwie, a także dodatkowych chorób, nasza wymowa może ulegać zniekształceniu.

Skąd biorą się wady wymowy?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się nad całym procesem nauki mówienia. Dziecko, które jeszcze nie potrafi się wysłowić, nabiera wzorców z otoczenia. Jeżeli zatem rodzice używają nieprawidłowej artykulacji, maluch podświadomie przyjmuje to za właściwą wersję i wzór do naśladowania. Dodatkowo wpływ mogą mieć na to też różne dodatkowe schorzenia, które zniekształcają odbierane z otoczenia bodźce. Jeśli pociecha cierpi na niedosłuch, to nawet jeśli rodzice mówią prawidłowo, może mieć problem z usłyszeniem wszelkich niuansów związanymi z poprawną artykulacją głosek. Dobrym zobrazowaniem całego procesu nauki mowy są osoby głuchonieme od urodzenia - nie mówią, ponieważ nie słyszą, a zatem nie mają okazji, aby przyswoić jakiekolwiek wzorce mowy. Podobnie jest z osobami, które owszem, słyszą, ale odbierają wypowiadane słowa w sposób zniekształcony. W takim wypadku istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ich mowa również będzie zniekształcona.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na ewentualne wady wymowy są zaburzenia w budowie aparatu mowy. Niewłaściwa konstrukcja wędzidełka, języka, czy też problemy z migdałkami, wbrew pozorom determinują w dużym stopniu to, jak mówimy. Logopeda zaleca wówczas odpowiednie ćwiczenia, a czasem nawet zabiegi, które mają za zadanie usunąć nieprawidłowości. To, w jakim stopniu te wszystkie działania zakończą się sukcesem, w dużej mierze jest sprawą indywidualną. Jeżeli chodzi o niewielką ruchliwość mięśni (na przykład - języka), to potrzeba naprawdę wiele czasu i żmudnych ćwiczeń, aby doprowadzić to wszystko do porządku. Z wiekiem staje się to coraz trudniejsze, bo o ile dziecko jest dopiero na początku swojej drogi kształcenia zdolności mówienia, to dorosły często ma za sobą wiele lat utrwalonych nieprawidłowych nawyków artykulacyjnych. W ten sposób przez dłuższy czas utrwalał nieprawidłową wymowę, czasem do tego stopnia, że sam już nie dostrzega swojej wady. Niezbędna jest zatem praktyka - praktyka dotycząca prawidłowego mówienia. Sama świadomość tego, jak mięśnie powinny się układać i pracować, nie wystarczy. Musimy bowiem jeszcze uczynić ten cały proces automatycznym. Nie chcemy przecież głowić się przez minutę za każdym razem, gdy mamy wypowiedzieć słowo "dżdżysty", czy "rabarbar". Naszym zadaniem w tym momencie staje się przekonanie swojego mózgu, że istnieje inny wzorzec mowy - prawidłowy i konieczny do codziennego stosowania.

Z pomocą przychodzi logopeda

Logopeda znacząco pomaga w eliminacji wad wymowy. Bez pomocy logopedy realizacja tego zadania jest znacząco utrudniona, a nawet niemożliwa. Niezbędna jest jednak determinacja. W przypadku dzieci, motywują je rodzice. Jeśli chodzi o osoby dorosłe, to samozaparcie leży już całkowicie w ich gestii. Bez systematycznych ćwiczeń i długotrwałej terapii, wyleczenie wad wymowy może nie być możliwe.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania