Wapń wydłuża życie kobiet

estrogen.progesterone.jpg

Dr Lisa Langsetmo i prof. David Goltzman z Uniwersytetu McGill w Montrealu (Kanada) twierdzą, że przyjmowanie do 1000 mg wapnia dziennie (bez znaczenia czy wraz z pokarmami, czy w postaci suplementów) może wydłużać życie kobiet. Wyniki badań naukowców zostały opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology&Metabolism.

Wapń zajmuje piąte miejsce wśród wszystkich pierwiastków wchodzących w skład organizmu dorosłego człowieka. Odgrywa ważną rolę w rozwoju kości i zębów, bierze udział w przekazywaniu sygnałów w tkance nerwowej, procesach krzepnięcia krwi, skurczu mięśni, reakcjach obronnych organizmu czy uwalnianiu niektórych hormonów. Wapń jest składnikiem odżywczym niezbędnym do życia.

Naukowcy z Kanady przestudiowali przypadki 9033 pacjentów z lat 1995-2007. Zaobserwowali, że ryzyko zgonu było o 22% mniejsze u kobiet przyjmujących codziennie suplementy wapnia.

Pozytywny efekt przyjmowania suplementów zaobserwowano u tych pań, które przyjmowały wapń w ilości do 1000 mg na dobę. W przypadku mężczyzn nie zaobserwowano takiego zjawiska.

Profesor Goltzman twierdzi, że dostarczanie organizmowi większych dawek wapnia wydłuża życie nieżalenie od tego, w jakiej postaci przyjmuje się ten pierwiastek, ponieważ korzyści zaobserwowano zarówno, gdy źródłem wapnia były sztuczne preparaty (suplementy diety), czy źródła naturalne (np. mleko, jogurty, ryby, orzechy, warzywa).

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania