Właściwości zdrowotne czerwonego wina zakwestionowane

wino.jpg

Resweratrol jest przeciwutleniaczem, który w największych ilościach występuje w skórce winogron, z tego względu w czerwonych winach, powstałych na drodze fermentacji soku wraz ze skórkami owoców, jego ilość jest większa niż w białych winach. Poza tym związek ten jest obecny, w nieco mniejszych ilościach, w orzechach, czekoladzie i niektórych owocach.

Naukowcy we wcześniejszym badaniu zidentyfikowali mechanizm leżący u podstaw twierdzenia o korzystnych właściwościach zdrowotnych resweratrolu takich, jak: zapobieganie chorobom serca i niektórym rodzajom raka. Mianowicie resweratrol miał blokować interleukinę 6 (IL-6), białko układu odpornościowego, które może przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych.

Od wielu lat, Zachód podziwiał tzw. francuski paradoks – niską częstość występowania choroby wieńcowej wśród populacji francuskiej, mimo jej diety bogatej w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol. Co zostało odniesione do regularnego spożywania czerwonego wina przez Francuzów, które posiada wysoki poziom resweratrolu i innych polifenoli.

Jednak z badań zespołu naukowców kierowanych przez dr Richard D. Semba z Johns Hopkins University School of Medicine, podczas których analizowano dużą grupę Włochów, którzy byli na diecie bogatej w resweratrol, wynikło, że nie żyli oni dłużej i byli tak samo narażeni na rozwój chorób układu krążenia i raka, jak osoby, spożywające mniejsze ilości tego związku. Wyniki badań zostały opublikowane w JAMA Internal Medicine.

"Opowieść o resweratrolu okazuje się kolejną, wokół której zrobiono dużo szumu na temat korzyści zdrowotnych tego związku, ale sprawa ta nie przetrwała próby czasu" mówi Dr Semba. "Myślenie było takie, że niektóre produkty spożywcze są dobre dla nas, ponieważ zawierają resweratrol. My nie znaleźliśmy na to potwierdzenia, wręcz przeciwnie”
" Resweratrol w diecie nie ma wpływu na stany zapalne, nowotwory czy długowieczność"

Zespół wykorzystał dane dotyczące 783 kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 65 lat, w celu oceny, czy poziom resweratrolu w ich diecie wpływał na powstawanie stanów zapalnych układu krążenia, nowotworów, chorób czy na długość życia.

Badania wykorzystywały spektrometrie mas do analizy 24-godzinnej próbki moczu w celu odnalezienia w niej produktu rozpadu resweratrolu.

Po 9 latach obserwacji, naukowcy odnotowali śmierć u 34,3% uczestników, u 27,2% wystąpiły choroby układu krążenia i u 4,6% uczestników zaobserwowano rozwój nowotworu.

Wyniki wykazały, że stężenie resweratrolu nie było związane z występowaniem markerów stanu zapalnego, chorób układu sercowo-naczyniowego lub szansy zachorowania na raka.

I nawet po uwzględnieniu takich czynników, jak wiek i płeć, zespół nadal stwierdza, że osoby z najwyższym stężeniem metabolitów resweratrolu w moczu, w cale nie były mniej narażone na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny, w porównaniu z osobami, w których moczu nie było produktów rozpadu resweratrolu.

Zespół podkreśla, że uczestnicy badania nie przyjmowali suplementów resweratrolu, dodając:

"Mimo, że roczna sprzedaż suplementów resweratrolu osiągnęła $30 milionów w samych Stanach Zjednoczonych,nie sprawia problemu ludziom fakt, że nie ma żadnych danych klinicznych świadczących o korzyściach płynących z przyjmowania tego związku”
Ale choć badania zespołu Dr Semba’y dały wyniki negatywne, Dr zauważa, że inne badania wykazały, że spożywanie czerwonego wina, ciemnej czekolady i jagód ma działanie ochronne dla serca i zmniejsza stany zapalne u niektórych ludzi.

Pomimo wyników tego badania, inne ustalenia oczywiście wskazują na korzyści płynące z picia wina czy spożywania czekolady i jagód.

Więcej: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania