Wolontariat pozytywnie wpływa na zdrowie serca.

smililng aged couple, stockimages /www.freedigitalphotos.net

Badacze z Carnegie Mellon Univeristy zasugerowali, że wolontariat pozytywnie wpływa na zdrowie serca. Badania pokazały, że istnieje bardzo silne powiązanie między aktywnością a wyraźnym spadkiem ryzyka nadciśnienia krwi.

Dr Rodlescia S. Sneed z Dietrich College of Humainties and Social Sciences uważa, że wolontariat umożliwia starszym dorosłym nawiązać więzi społeczne, których nigdy by nie nawiązali bez takiej aktywności. Rodlescia twierdzi też, że istnieje wiele dowodów na to, że dobre więzi społeczne sprzyjają dobremu starzeniu oraz zmniejszają ryzyko problemów zdrowotnych.

Badanie obejmowało 1 164 dorosłych w przedziale wiekowym 51-91 lat, którzy na jego początku mieli normalne ciśnienie (2006 rok). Naukowcy ankietyzowali uczestników zarówno na początku projektu, jak i po jego zakończeniu w roku 2010, pytania dotyczyły wolontariatu i innych czynników. Zmierzyli im również ciśnienie krwi.

Analiza pokazała, że ludzie którzy działali w wolontariacie co roku, przez co najmniej 200 godzin mieli o 40% mniejsze ryzyko nadciśnienia pod koniec badania w porównaniu do tych osób, którzy nie udzielali się w ten sposób.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania