Współczesne uzależnienia - jak rozpoznać uzależnienie od coli, jak się objawia i jak je leczyć?

Cola Drink With Ice by Naypong /www.freedigitalphotos.net

Cola to wyjątkowo popularny na całym świecie napój. Cenimy go za smak, ale również za właściwości pobudzające, które sprawiają, że jest w stanie skutecznie zastąpić kawę, którą nie każdy lubi. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że ma ona działanie uzależniające dla organizmu, które powinno nas skłonić do znacznego ograniczenia jej spożycia. Co wchodzi w skład coli i jaki ma ona wpływ na nasze zdrowie?

Pierwszym co powinno nas zastanowić, to fakt, że colę wykorzystuje się w celu usuwania rdzy z metalowych przedmiotów. Sugeruje to jej silne oddziaływanie. W ludzkim organizmie działa ona podobnie, przede wszystkim prowadzi bowiem do wypłukiwania cennych witamin i minerałów. Jeśli jednak spożywamy jej nadmiernie dużo, może dojść do pojawienia się groźnych skutków ubocznych.

Zwróć uwagę na skład coli – co może być dla Ciebie szkodliwe?

Jeśli przyjrzymy się etykiecie, na której znajduje się dokładny skład napoju, to łatwo policzyć, że w zaledwie jednej puszcze jest aż 12 łyżeczek cukru. Oprócz tego podstawowym składnikiem coli jest kofeina, która posiada silne działanie pobudzające. Jest to powód, dla którego po ten napój nie powinny sięgać dzieci.

Jednak to jeszcze nie koniec. W coli znajdziemy wiele szkodliwych dla naszego organizmu składników, których raczej powinniśmy unikać. Stanowią one kolejny powód, dla którego warto ograniczyć jej spożycie. Występują w niej m.in.:

  1. Kwas fosforowy – jest to kwaśny związek chemiczny, który może powodować powstawanie podrażnień na skórze. Może być czynnikiem predysponującym do powstawania osteoporozy, a oprócz tego prowadzi do mięknięcia kości oraz zębów.

  2. Izomalt – jest to substancja słodząca, która uznawana jest za czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

  3. Aspartam – jeden z zamienników cukru. Jednak jego podgrzanie prowadzi do rozpadu tej substancji na metanol i fenyloalaninę, które negatywnie oddziałują na nasz wzrok. Warto również zauważyć, że jest to substancja, która może doprowadzać do stanów rozchwiania emocjonalnego, epilepsji oraz cukrzycy.

Dlaczego uzależniamy się od coli?

Uzależnienie od coli jest bezpośrednio związane ze zwiększeniem zapotrzebowania na cukier. Nasz organizm domaga się go w sytuacjach, gdy jesteśmy silnie zmęczeni, lub gdy pojawiają się określone problemy zdrowotne. Tak więc częstsze niż zwykle sięganie po cole może mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi, czy też z zakażeniem grzybami.

Z całą pewnością, jeśli cola zaczyna być naszym stałym kompanem i wypijamy jej coraz większe ilości, a oprócz tego nadal czujemy zmęczenie i niski poziom energii, to powinniśmy skonsultować tę kwestię z lekarzem. Możliwe jest np. sytuacja, że nasz organizm został zaatakowany przez bakterie, które żywią się właśnie cukrem.

Wpływ coli na organizm

Ilość cukru w coli jest tak wysoka, że normalnie doprowadziłaby do mdłości a nawet wymiotów. Jednak tak się nie dzieje. Wynika to z tego, że zawiera ona również kwas fosforanowy, o działaniu zakwaszającym. Pozwala on nam odbierać ten napój jako orzeźwiający.

Po około 20 minutach od wypicia zaledwie jednej szklanki coli, w naszej krwi nagle i mocno wzrasta poziom cukru. Konsekwencją jest to, że trzustka zaczyna produkować zdecydowanie większą ilość insuliny. Doprowadza to do przetworzenia cukru w tłuszcz, który organizm jest w stanie odpowiednio przetworzyć. Wchłanianie się kofeiny z coli zajmuje około 40 minut. Wówczas z pewnością odczuwamy silny przypływ energii. W wyniki działania kofeiny wzrasta ciśnienie krwi i dochodzi do rozszerzenia się źrenic.

Gdy mija 45 minut od wypicia naszej szklanki coli organizm rozpoczyna wydzielanie dopaminy, czyli hormonu przyjemności. Nasza energia z cukru gwałtownie spada jednak już po około godzinie od wypicia napoju, w konsekwencji odczujemy spadek energii i problemy z koncentracją. W tym momencie może pojawić się więc również ochota na kolejną porcje coli.

Pośród oddziaływania tego napoju na organizm nie sposób zapomnieć o jej przeczyszczających właściwościach. W związku z tym konsekwencją jej wypijania jest pozbywanie się z organizmu wielu istotnych minerałów (magnez, wapń, fosfor, cynk), oprócz tego powoduje ona usuwanie cennych witamin.

Jak może objawiać się uzależnienie od coli?

Od coli uzależniamy się bardzo szybko, bo już w zaledwie kilka dni. Jeśli przez ten czas wypijamy przynajmniej pół litra napoju to po odstawieniu odczujemy objawy. Zaliczamy do nich:

  • drżenie rąk,

  • podenerwowanie,

  • stany lękowe,

  • ataki paniki,

  • bezsenność,

  • bóle brzucha,

  • problemy z koncentracją,

  • bóle mięśni,

  • zgaga,

  • suchość w gardle.

Jakie będą więc skutki uzależnienia od coli dla naszego organizmu?

Jak wiadomo we wszystkim należy zachować umiar. Cola wypita sporadycznie nie spowoduje większych problemów, jednak jeśli sięgamy po nią każdego dnia, to będzie siała znaczne spustoszenie w naszych organizmach i będzie dla nich niebezpieczna.

Jedną z podstawowych konsekwencji zdrowotnych wynikających z codziennego spożywania coli jest awitaminoza, czyli niedobory witamin, prowadzi to do osłabienia kondycji włosów, skóry oraz paznokci. Może ponadto przyczyniać się do występowania problemów ze wzrokiem. Cola prowadzi również do nadwagi i otyłości – nie znajdujemy w niej bowiem żadnych składników odżywczych, to sam cukier z kofeiną.

Wystąpić może ponadto nadkwasota żołądka objawiająca się jego bólem oraz pojawianiem się zgagi. Nie od dziś wiadomo, ze nadmierne spożywanie coli przyczynia się również do rozwoju próchnicy i ubytków w obrębie zębów. Nadmierne spożywanie tego napoju prowadzi również do problemów skórnych – przede wszystkim staje się ona wysuszona i odwodniona, ale następuje również pogłębienie dolegliwości związanych z trądzikiem.

Cola może również pogarszać nasze samopoczucie psychiczne. Jej regularne spożywanie sprawia bowiem, że rozregulowujemy sobie rytm dobowy, co może być przyczyną stanów depresyjnych. Nadmierne stężenie kofeiny powoduje ponadto rozdrażnienie, niepokój, zaburzenia koncentracji oraz bezsenność.

Unikać tego napoju powinniśmy również dlatego, że zwiększa ryzyko chorób nowotworowych, może powodować zaburzenia pracy serca oraz pracy nerek, a oprócz tego może prowadzić do niepłodności i cukrzycy.

Leczenie

Jeśli długo nadużywaliśmy coli warto udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania. Mogło bowiem dojść do niedoborów witamin i minerałów, które koniecznie należy wyrównać. Samo odstawienie napoju powinniśmy odpowiednio zaplanować i przeprowadzać stopniowo.

Artykuł własny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania