Zakładanie implantów zębowych

Implanty - zdjęcie partnera

Ubytki powstające w uzębieniu na skutek chorób czy też różnego rodzaju zdarzeń losowych, wymagają uzupełnienia. Jedynie w ten sposób będziemy w stanie cieszyć się pięknym, zdrowym i – co najważniejsze – kompletnym uzębieniem. Odtworzenie wspomnianych braków wymaga jednak od pacjenta poddania się leczeniu implantologicznemu. Jak – w praktyce – wygląda przebieg takiego leczenia i czego możemy się spodziewać po zakończeniu procesu uzupełniania ubytków zębowych?

Leczenie implantologiczne to jeden z najpopularniejszych i zarazem najskuteczniejszych sposobów na odzyskanie pięknego uśmiechu. W praktyce polega ono na wszczepieniu wykonanego z tytanu korzenia naturalnej wielkości, a następnie umocowaniu nań korony, czyli po prostu sztucznego zęba. Sam proces leczenia implantologicznego składa się z trzech etapów: wszczepienia implantu, zamocowania śruby gojącej, a następnie umieszczeniu na takowej korony.

Etap I: Wszczepienie implantu

Zanim chirurg podejmie decyzję o wszczepieniu implantu, w pierwszej kolejności wykonuje on tzw. zdjęcie pantomograficzne. W jakim celu? To właśnie ono daje lekarzowi pełny obraz ilości tkanki kostnej znajdującej się w dziąśle. Jeśli takowa jest wystarczająca, wówczas chirurg przechodzi do kolejnej czynności polegającej na wywierceniu w kości otworu, do którego następnie zostaje wkręcony sam implant. Następnie lekarz upewnia się czym pozycja implantu jest stabilna po czym przystępuje do zszycia powstałej rany.

Etap II: Mocowanie śruby gojącej

Po okresie od 3 do 6 miesięcy, a więc po całkowitym zrośnięciu się korzenia z naturalną kością pacjenta, możliwe jest przejście do etapu 2 czyli zamocowania śruby gojącej. W tym celu lekarz dokonuje nacięcia błony śluzowej, by w następnej kolejności wkręcić w implant wspomnianą już śrubę gojącą. Bezpośrednim celem drugiego etapu leczenia jest przede wszystkim odpowiednie wymodelowanie dziąsła pacjenta pod mocowaną w przyszłości, koronę protetyczną.

Etap III: Zamocowanie korony

Proces zamocowania korony protetycznej na implancie rozpoczyna się od pobrania wycisków protetycznych oraz wyboru koloru wspomnianej korony, czyli – w praktyce – przyszłego zęba. Pobrane wyciski przesyłane są do laboratorium w którym powstają dwa kolejnej elementy wspomnianego zęba, niezbędne do ukończenia leczenia. Chodzi mianowicie o filar protetyczny określany również mianem łącznika oraz rzecz jasna samą koronę. Warto dodać, iż filary protetyczne mają na celu połączenie części implantu z koroną. Jak łatwo się domyśleć, końcowym etapem procesu leczenia jest przykręcenie wspomnianego łącznika do implantu, a następnie zamocowanie na takowym korony protetycznej.

Choć proces zakładania implantów zębowych może wydawać się nieco przerażający, to jednak w rzeczywistości ten rodzaj leczenia jest w pełni bezbolesny. Jak to możliwe? Ponieważ każda z czynności zaliczanych powszechnie do bolesnych (m.in. wywiercenie otworu w naturalnej kości pacjenta) odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub też – jeśli jest to konieczne – w pełnej narkozie.

Artykuł powstał we współpracy z Dental Clinic Józefów (ratynscy.pl).

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania