Zawał z rana jest najgroźniejszy.

heart.jpg

Zawały serca dużo częściej zdarzają się w porannych godzinach i niestety o tej porze dnia są tez najbardziej niebezpieczne – tak pokazują badania hiszpańskich specjalistów które można znaleźć na łamach najnowszego „Heart”.

Dr Borja Ibnez z Narodowego Centrum Chorób Sercowo-Naczyniowych w Madrycie przestrzega iż szczególnie groźnie są zawały które się zdarzają się w godzinach od 6 do 12 w ciągu dnia. Właśnie o tej porze są one najbardziej rozległe – powodują o 21% większe uszkodzenia mięśnia sercowego niż te zawały które pojawiają się w nocy. Tak właśnie pokazują badania przeprowadzone przez Hiszpanów na grupie 811 chorych z zawałem serca z uniesionym odcinkiem ST w zapisie EKG. O rozległości zawału świadczyć może . Podwyższony poziom troponiny i kinazy kreatyninowej – są to enzymy które informują o stopniu nasilenia martwicy serca do jakiej dochodzi po niedokrwieniu serca. Do zawału serca prowadzi pękająca w tętnicach serca miażdżycowa blaszka ograniczając w ten sposób lub całkowicie blokując dopływ krwi do części mięśnia sercowego. Im szersze naczynie gdzie blaszka miażdżycowa zaczyna się obrywać tym większe może być spustoszenie w sercu. Jak wynika z najnowszych badan zależne jest to również od pory dnia kiedy pojawi się zawał. Jak do tej pory nie wiadome natomiast jest jaka jest tego przyczyna. Naukowcy podejrzewają iż w porannych godzinach organizm wytwarza substancje które sprzyjają zawałom a tym samym zwiększa się uszkodzenie mięśnia sercowego. Jedną z takich substancji może być kortyzol czyli hormon stresu. Jednak są to nadal tylko sekuj alce.

Spośród 81 uczestników hiszpańskich badań aż ¾ z nich to mężczyźni w wieku średnio 62 lata. 269 z nich miało atak serca między godzinami 6:00 a 12:00. Druga najliczniejsza 240 osobowa grupa byłą złożona z popołudniowych zawałowców. Natomiast 161 osób doznało ataku wieczorem a reszta dostała ataku w nocy. Największe spustoszenie w sercu po zawale mieli uczestnicy których zawał dopadł w porannych godzinach i doszło u nich do niedokrwienia tylnej ściany mięśnia sercowego. Naukowcy są zdania iż osoby które dostają zawału serca rano potrzebują bardziej intensywnego leczenia które w głównej mierze polega na zabiegu angioplastyki. Obojętnie jak czy o jakiej porze dojdzie do zawału decydującym dla życia jest jak najszybsze wezwanie pogotowia ratunkowego, a zwłaszcza najważniejsze są pierwsze godziny po tym jak doszło do niedokrwienia mięśnia sercowego. nie można zatem czekać z pomocą jeżeli pojawią się jakiekolwiek symptomy zawału. Może być to silny i ściskający lub tez rozpierający ból w klatce piersiowej który trwa około 20-30 minut i nie jest związany z wysiłkiem fizycznym. Jest on bardzo niepokojący gdyż obejmuje duża część klatki piersiowej i nie ustępuje po przeciwbólowych lekach. Ból może promieniować do szyi, żuchwy, rąk i ramion. Rzadkością są nudności, bóle brzucha wymioty czy nasilona potliwość. Zawałowi towarzyszy silny niepokój.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania