Zbyt słone jedzenie powoduje spadek funkcji poznawczych.

heart.jpg

Powszechnie znane jest ryzyko nadciśnienia tętniczego, zawału czy też incydentu naczyniowo-mózgowego za które odpowiada zbyt duża ilość spożywanej soli. Jak donoszą kanadyjskie badania również został doprecyzowany inny czynnik ryzyka - większy spadek funkcji poznawczych u osób starszych.

Jak wynika z badan z Kanady dieta która zawiera w sobie duże ilości soli połączona z siedzącym trybem życia, może zintensyfikować spadek funkcji poznawczych u osób starszych. To badanie zostało zawarte na łamach "Neurobilogy of Aging". W badaniu które jest pierwszym tego rodzaju badaniem naukowcy z Baycrest obserwowali spożycie soli u 1262 dorosłych mężczyzn i kobiet którzy cieszyli się dobrym zdrowiem w przedziale wiekowym 67-84 lata który mieszkali w Quebeku. W taki oto sposób badacze odkryli iż osoby które spożywały bardzo słone produkty spożywcze, prowadziły siedzący tryb życia, miały dużo gorsze wyniki badań w testach kognitywnych niż osoby które nie nadużywały soli. Dane naukowców są bardzo użytecznym nabytkiem gdyż wiadomo już iż przegryzanie bardzo słonych smakołyków jest sposób na zapełnienie wolnego czasu przez osoby które prowadzą siedzący tryb życia i mają tendencje do tego typu zachowań i sięgają po takie przekąski w trakcie siedzenia przed telewizorem, komputerem czy książką. Badaniem skupiło się na problemie który jest bardzo powszechny w populacji północnoamerykańskiej.

Dodatkowo komunikat ten dorzuca jeszcze iż promowanie zachowań mogących opóźnić lub odsunąć w pełni spadek funkcji poznawczych zawiązanych z wiekiem jest potężnym pożytecznym narzędziem dla zdrowia publicznego. Badanie dokładnie pokazuje iż spadek funkcji poznawczych ustawał gdy dieta bogata w sól została zmieniona na dietę z niską zawartością soli. Badania jednak nie dotyczą tylko najstarszej grupy ewentualnych lekarskich pacjentów. Inne brytyjskie badanie wykazało w ostatnim miesiącu iż rodzice swoim najmłodszym pociecha podają zbyt duże ilości soli co może niekorzystnie wpływać na ich nerki i uzależnić ich od słonego smaku potraw.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania