Zdaniem naukowców dobry cholesterol wcale nie jest taki dobry.

antybiotyki_txt_300x0_romiar-niestandardowy.jpg

Podwyższanie za pomocą leków tzw. dobrego cholesterolu HDL wcale nie powodują zmniejszenia ryzyka wystąpienia zawału serca jak do tej pory uważali powszechnie kardiolodzy i potwierdzają to najnowsze amerykańskie badania National Heart Long and Blood Institute.

Kardiolodzy rozróżniają tzw. zły i dobry cholesterol gdyż do tej pory wydawało się iż ten drugi HDL oddziałuje korzystnie na organizmami i gdy jego stężenie we krwi jest wyższe może uchronić przed zawałem serca. Nie potwierdziły jednak tego twierdzenia rządowe badania o nazwie AIM-HIGH jakimi zostało objętych 3,414 tysięcy osób z których połową już miała za sobą jeden zawał serca. Specjaliści kardiologii z USA części z uczestników badania podawali Zocor czyli simwastatyne który jest lekiem obniżającym zły cholesterol, natomiast druga grup zostawała Niaspan zawierający niacynę. Niacyna czyli witamina B3 ma za zadanie podwyższanie stężenia dobrego cholesterolu i dodatkowo obniża poziom trójglicerydów które są podobnie jak LFL szkodliwe. Tego typu leczeni sprawiło iż zły cholesterol spadł u ochotników badania do 40-80 mg/dl krwi z olei HDL wzrósł średnio o 28% a trójgliceryty obniżyły się o 25% co pokazuje iż niacyna działała w skuteczny sposób. Jednak wbrew oczekiwaniom naukowców i uczestników badania którzy byli leczeni najbardziej kompleksową formą terapii, liczba zawałów nie spadłą ani też udarów mózgów w porównaniu do osób które zażywały leki które obniżały tylko poziom złego cholesterolu LDL. Testy postanowiono przerwać już po 18 miesiącach mimo iż zostały one zaplanowane na prawie 3 lata.

Nie jest to pierwsze tego tylko badanie w którym zostały wykorzystane leki powodujące wzrost poziomu HDL we krwi, które skończyły się niepowodzeniem. W roku 2006 koncern farmaceutyczny Pfizer testował również lek o nazwie trocetrapib który miała za zadanie jednoczesne obniżanie LDL i podwyższanie poziomy HDL. Jednak również te próby zakończyły się niekorzystnie gdyż po podaniu leków liczba zawałów jeszcze się dodatkowo zwiększyła.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania