Zdaniem specjalistów wiedza dotycząca objawów udaru może uratować życie.

Human_brain_in_a_vat.jpg

W przypadkach ustąpienia objawów udaru mózgu, do których zalicza się zaburzenia czucia, niedowłady jednostronne ciała, zaburzenia w mowie i widzeniu, asymetria twarzy, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe- tak informowali i apelowali eksperci w środę 26 października w trakcie konferencji prasowej w Warszawie. Jak zaznaczali lekarze dzięki takiemu szybkiemu reagowaniu można uratować komuś życie i uniknąć jego trwałej niesprawności.

W takich chwilach gdy dochodzi do udaru ważna i cenna jest każda chwila gdyż mózg jest narządem bardzo wrażliwym na niedotlenienie i obszar nim zajęty bardzo szubko sie rozszerza. Strata czasu może w takich przypadkach kończyć się po prostu stratą mózgu - tak mówiła prof. Danuta Ryglew, będąca krajowym konsultantem w dziedzinie neurologii. Najczęstszym rodzajem udaru jest udar mózgu niedokrwienny - jest to aż 80% i . Również zaznaczyła iż najnowsze dane wskazują na o że w naszym kraju każdego roku udar mózgu występuje u 70-80 tysięcy osób gdzie jeszcze 15 lat temu liczba takich osób była o 10-20 tysięcy mniejsza. Aż 30% przypadków udaru mózgu kończy się śmiercią w ciągu pierwszego roku od zdarzenia, a wśród tych osób które przeżywają aż 50% wymaga stałej i specjalistycznej opieki. Według prof. Ryglewicz, istnieje szansa poprawienia tych statystyk gdyby pacjenci u których dochodzi do wystawienie objawów udaru nie czekali z wezwaniem lekarza z nadzieja "A zaraz przejdzie" bo niestety nie przejdzie a będzie tylko gorzej.

Jak pokazują statystyki zaprezentowane w trakcie konferencji w Polsce ponad 65% osób które doznały udaru mózgu odwleka chwile wezwania pomocy, czeka na stępienie zjawiska lub tez sama umawia się na wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jak mówiła w trakcie konferencji prof. Anna Członkowska która jest przewodnicząca Sekcji Chorób Naczyniowych Mózgu Polskiego Towarzystwa Neurologii jest to aż 80% przypadków udaru i można go w skuteczny sposób leczyć podają lek trombolityczny który powoduje rozpuszczenie zakrzepu będącego przyczyną zamknięcia tętnic i niedokrwienia tkanki nerwowej. Podanie tego leku jednak ma sens wtedy gdy może on zostaw zaaplikowany w ciągu 4,5 godziny od wystąpienia udaru a później może on być lekiem niebezpiecznym gdyż powoduje zwiększenie ryzyka krwotoku mózgowego.
Konferencja została zorganizowana z okazji nadchodzącego 29 października Światowego Dnia Udaru Mózgu.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania