Zgaga – łatwiej zapobiegać czy leczyć?

Zgaga - zdjęcie partnera

Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista, gdyż można uznać, że każdemu problemowi medycznemu łatwiej jest zapobiegać niż go leczyć. W tym przypadku jednak może się okazać, że nie jest to takie oczywiste, gdyż zapobieganie zgadze jest trudne, wymaga wielu działań i pamiętania o wielu kwestiach, a przy tym nie zawsze profilaktyka jest możliwa. Leczenie zgagi zaś, o ile sięgnie się po dobry lek, może być bardzo szybkie i skuteczne. Jest to więc kwestia dość skomplikowana, choć oczywiście nie oznacza, że profilaktyka zgagi nie jest w pełni uzasadniona.

Zapobieganie zgadze nie zawsze jest możliwe

Chyba największy problem w przypadku tej przypadłości polega na tym, że istnieje bardzo wiele czynników, które ją wywołują i nigdy nie wiadomo, kiedy pojawią się kolejne. Powszechnie wiadomo, że zgagę wywołują napoje gazowane, cytrusy czy tłuste potrawy (oczywiście nie u wszystkich), czasem jednak przypadłość ta może u kogoś pojawić się na przykład po zjedzeniu ciemnego pieczywa czy czekolady, a nawet w wyniku żucia gumy. Indywidualne uwarunkowania mają więc bardzo duże znaczenie. Poza tym za zgagę odpowiedzialne jest szybkie jedzenie energiczne poruszanie się bezpośrednio po posiłku, tego zaś również nie zawsze można uniknąć, na przykład w przypadku osób, które spożywają posiłki w pracy, podczas krótkiej przerwy.

Na tym nie koniec. Zgaga bardzo często dotyczy osób z nadwagą i w podeszłym wieku. W takich przypadkach więc nie można wiele zdziałać jeśli chodzi o zapobieganie zgadze, można za to zawsze ją zwalczyć, gdy tylko się pojawi.

Skuteczne leczenie

Leczenie zgagi, o ile sięgnie się po odpowiedni, szybko działający lek, może być bardzo skuteczne i – co ważne – szybkie. Controloc Control już po krótkim czasie od zażycia daje odczuwalną ulgę, gdyż blokuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku i zobojętnia treść pokarmową, która dostaje się do przełyku. Znikają więc objawy takie jak nieprzyjemne pieczenie czy kwaśny posmak w ustach, będące przyczyną zarzucania kwaśnej treści pokarmowej do przełyku. Choć samemu cofaniu się treści nie zawsze można zapobiec, dzięki lekowi Controloc Control można łatwo sprawić, że nie będzie to tak uciążliwe, jeśli chodzi o odczucia oraz nie trzeba będzie obawiać się takich skutków tego zjawiska jak podrażnienie gardła i będące tego następstwem ból, chrypka i kaszel.

Lek ten nie tylko świetnie radzi sobie z niwelowaniem zgagi, ale też może być bardzo pomocny przy leczeniu refluksu. Warto stosować go także dlatego, że jest komfortowy w stosowaniu, na przykład jeśli chodzi o to, że nie wchodzi z interakcje ze spożywanymi pokarmami, a nawet kawą.

 

CONTROLOC Control® 20 mg Skład: 1 tabletka dojelitowa zawiera 20 mg pantoprazolu (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego). Wskazania: Krótkotrwałe leczenie objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, zarzucanie treści żołądkowej) u dorosłych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną. Stosowanie inhibitorów proteazy HIV, których wchłanianie zależy od pH kwasu solnego w żołądku, takich jak atazanawir czy nelfinawir jednocześnie z pantoprazolem jest przeciwwskazane z powodu znacznego ograniczenia ich biodostępności przez pantoprazol. Podmiot odpowiedzialny: Takeda GmbH, Byk-Gulden-Str. 2, D-78467 Konstanz, Niemcy.

„Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania