Zieleń poprawia samopoczucie?

spacer, nuttakit / www.freedigitalphotos.net

Z badania prowadzonego na University of Exeter wynika, że parki, miejskie zieleńce, ogrody poprawiają samopoczucie i jakość życia mieszkańców miast.

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali dane zbierane przez 17 lat, dotyczące 10 000 dorosłych Brytyjczyków z 5 000 gospodarstw domowych, którzy doświadczyli przeprowadzek.

Uczeni poprosili ankietowanych o ocenę stanu swojego zdrowia psychicznego przed, po i w trakcie przeprowadzki. W ten sposób oceniali wpływ zielonych obszarów.

Dr Mathew White i jego współpracownicy z European Centre for the Environment and Human Health poinformowali, że niektóre osoby były mniej psychicznie obciążone i bardziej zadowolone z życia w okresie, w którym mogły żyć w bardziej zielonej okolicy.

Odczucia te nie zmieniły się nawet wtedy, gdy naukowcy wzięli pod uwagę zmiany związane ze zmianą wysokości pensji (wzrost i obniżka), stanem zatrudnienia, stanem cywilnym, sprawnością fizyczną i rodzajem mieszkania.

White podkreśla, że o ile oddziaływanie zieleni na pojedynczych ludzi może być niewielkie, to sumarycznie zieleń ma bardzo pozytywny wpływ na ogół społeczeństwa.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania