Znajdująca się w papryczkach CHILI kapsaicyna sprzyja zdrowiu serca

serce

Papryczki chili zawierają w swoim składzie kapsaicynę, która poza tym, że nadaje im charakterystycznego piekącego smaku, pozytywnie wpływa na na układ krwionośny – donosi American Chemical Society

Kapsaicyna, oraz kapsaicynoidy, które zawarte są m.in. w papryczkach chili, poprzez działanie obniżające poziom cholesterolu oraz przyspieszające jego rozpad i wydalanie, przyczynia się do poprawy zdrowia serca. Z badań naukowców z Uniwersytetu Chińskiego w Hongkongu wynika, że związki te blokują działanie genu kodującego COX-2 ( cyklooksygenazę-2). COX-2 jest to enzym, który powoduje skurcze mięśni gładkich naczyń krwionośnych, które utrudniają przepływ krwi i zwiększają ryzyko zawału.

Badania nad działaniem kapsaicyny odbyły się na chomikach, które przez pewien okres czasu otrzymywały pokarm wpływający na wzrost poziomu cholesterolu. Część gryzoni otrzymywała razem z pożywieniem również kapsaicynę. U grupy otrzymującej dodatkowo badany środek zaobserwowano obniżenie LDL - złego cholesterolu, przy czym poziom cholesterolu dobrego HDL pozostawał bez zmian. Dodatkowo zmniejszyło się ryzyko powstawania blaszek miażdżycowych.

Kapsaicyna dzięki swoim właściwościom stosowana jest również jako składnik kremów i maści, stosowanych przy zapaleniu stawów i innych dolegliwości.

Naukowcy dodają jednak, że pomimo korzystnego wpływu na układ krwionośny nie zaleca się spożywać w nadmiarze papryczek chili – dobra dieta wymaga równowagi. Nie można ich też traktować jako substytutów sprawdzonych leków, których skuteczność została udowodniona.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania