'Zwiększony poziom toksycznych metali' w dymie z e-papierosów

palenie_d.jpg

Chociaż poprzednie badanie wykazało, że istnieją korzyści wynikające z przejścia z tradycyjnych papierosów na elektroniczne, nowe badanie z University of Southern California (USC) mówi, że dym pochodzący z e-papierosów zawiera pewne szkodliwe metale, które występują w nim w znacznie większej ilości w porównaniu z dymem pochodzącym z tradycyjnych papierosów.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Journal of Environmental Science, Processes and Impacts, a prowadził je współautor prof. Constantinos Sioutas z USC. Badanie pojawiło się w momencie, w którym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaproponowała zakaz używania e-papierosów w pomieszczeniu.

Prof. Sioutas wraz z kolegami z Fondazione IRCCS Instituto Nazionale dei Tumori (the National Institute of Cancer Research) w Mediolanie, we Włoszech, przeprowadzili badania w celu zmierzenia poziomu narażenia na działanie szkodliwych substancji w wyniku biernego palenia e-papierosów. W ten sposób, mieli nadzieję na zapewnienie cennych informacji potrzebnych organom regulacyjnym.

Badacze odkryli, że dym pochodzący z e-papierosów nie zawiera prawie żadnych organicznych substancji rakotwórczych oraz zawiera 10-krotnie mniejszą ilość szkodliwych cząstek, co jest wysoce prawdopodobne, ponieważ podczas korzystania e-papierosów nie pali się materiału organicznego w sposób podobny, jaki ma miejsce w przypadku tradycyjnych papierosów.

Jednak wyniki badań pokazały również, że dym z e-papierosów zawiera chrom- toksyczny element, który nie występuje w tradycyjnych papierosach- oraz nikiel na poziomie cztery razy wyższym niż w normalnych papierosach.

Naukowcy mówią, że w dymie z elektronicznych papierosów znajdowały się także inne toksyczne metale, które znajdują się także w tradycyjnych papierosach, takie jak ołów i cynk, jednak na niższym poziomie.

Prof. Sioutas powiedział:
"Nasze wyniki wskazują, że ogólnie rzecz biorąc, elektroniczne papierosy wydają się być mniej szkodliwe niż zwykłe papierosy, ale podwyższona zawartość toksycznych metali, takich jak nikiel i chrom budzi wątpliwości,"

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania